Apple ќе ја отвори првата Apple Store во Мексико

продавница за нови јаболка-мексико

Многумина се читатели кои не следат секојдневно од Мексико и за нив Не можевме да престанеме да ги објавуваме најновите вести што излегоа од публикацијата на Apple Insider, во кој се наведува дека Apple планира да ја отвори првата Apple Store во земјата, точно во Мексико Сити, во Федералниот округ. Кога се чинеше дека само Епл се фокусира на отворање нови продавници во Кина и арапските земји, оние во Купертино, токму Анџела Ахрдентс сфати дека има живот надвор од азискиот гигант.

Според „Епл инсајдер“, кој ја добил замаглената слика што ја води овој напис, тврди дека е првата продавница во Мексико Би се наоѓал во Трговскиот центар Санта Фе и тоа би било прво во земјата. Но, можеби тоа не би било единствено, бидејќи според истото издание, споменувајќи анонимни извори, „Епл“ би имал во предвид да создаде втор во друга комерцијална област на земјата, но од оваа немаме никакви други податоци за да се потврдат овие информации.

Како што се гледа на сликата што ја води оваа статија, Apple ќе ги собере своите вработени за да ја отвори новата продавница во Мексико, гласина која кружи од 2007 година, кога наводно претставници на компании преговарале за договор за изнајмување во канцелариите лоцирани во Торе Мајор, во Мексико Сити.

Минатата година, компанијата отвори две нови продавници во Бразил, искористувајќи ја копијата на фудбалскиот свет што се одржа во земјата. Следните земји каде „Епл“ би имал намера да отвори нови продавници ќе бидат Аргентина и Перу, без да го остави Чиле настрана, таа би можела да ја следи следната продавница „Епл“ по Мексико, што ќе се отвори во Латинска Америка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Едгар dijo

  Здраво, во Мексико има многу продавници на Епл, јас ги купив моите iOS уреди, во нив, зошто велат прво Apple Store?

 2.   Кике Санц dijo

  Едгар, на кого се повикувате, се официјални дистрибутери, продавницата со јаболка е тотално поинаква. Поздрав од Мексико, ДФ