Apple ќе го отвори MFi сертификатот за Lightning до производителите на USB C кабли

После време кога сме имале само Официјални кабли молња до USB C на Apple да купуваме ако не сакавме да ризикуваме со нашиот iPhone, iPad, iPod или Mac, сега компанијата Купертино ќе ја отвори забраната за трети производители за да можат да го имплементираат MFi сертификатот што значи дека кабелот е заверен за нашите уреди и нема да имаме проблеми со нив.

Така, сертифицирањето на овој тип кабли кај трети производители ни гарантира безбедност при нивно користење, нешто што обично не се случува со некои кабли што го немаат овој сертификат и што може да ги изгори или оштети нашите уреди. Сега компанијата Купертино ќе го олесни ова сертифицирање на различни производители на овие кабли.

Сите сме користеле кабли без MFi сертификат, но нивната работа е да ги користат само оние што ги имаат

И, тоа е дека ризикуваме многу да претрпиме проблеми со прегревање на iPhone, iPad или Mac, покрај можните проблеми што дури и ја оштетуваат батеријата. Како што велам, сите сме користеле кабли од „кинезите“ и нашиот iPhone е во ред, но со тоа што чинат овие тимови, подобро е да не ризикуваме. Сега што повеќе производители ќе имаат сертификат за MFi, ќе можеме да го избереме оној кој најмногу ни одговара.

Полначите од 18W што ќе пристигнат за iPhone и кои побрзо се полнат, имаа влијание врз ваквата одлука на Apple и со ова сигурно ќе видиме како исчезнува портата USB A од полначите на iOS уреди, бидејќи за Mac веќе имаме полначи со Имплементиран е USB C. Како и да е, сè покажува дека до летото 2019 година сите полначи и кабли на Apple ќе бидат USB C, некои од нив Молња до USB C и други USB C на USB C за да се поврзат со полначи. Во моментот Официјалниот кабел „Елпш до УС Ц“ на „Епл“ има цена на веб-страницата на компанијата од 25 евра или 39 евра за моделот долг 2 м.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.