Apple TV, сегашност и иднина на мултимедијалниот центар Apple

„Епл ТВ“ е производ кој со текот на времето значително се зголеми и во можностите и во функционалностите, меѓу ТВ-генерацијата „Епл ТВ“ и 3-тата генерација постои свет на можности помеѓу. Сепак, станува збор за уред на најмистериозниот од компанијата Купертино поради малите дози со кои го ажурираат и особено поради неколкуте гласини кои обично ги придружуваат нивните одлуки за во иднина. Ви го донесуваме дефинитивниот водич за Apple TV за оваа 2020 година, што имаме на располагање во моментов и какви новости очекуваме за Apple TV во иднина.

Што е достапно Apple TV?

Apple TV е мултимедијален центар кој има варијанта на iOS (tvOS) како оперативен систем. Сепак, на ниво на надворешен дизајн можеме да завршиме погрешно ако она што го сакаме е да купиме Apple TV, а тоа е дека и покрај тоа што се скоро идентични однадвор, внатре тие кријат важна разлика, можноста за емитување на UltraHD или 4K резолуција. Како што е општо познато, ќе видиме кои се различните телевизори на Apple во моментов достапни на пазарот и ќе нагласиме кои се нивните разлики.

Apple TV HD

Започнавме со „пристапниот“ модел на Apple TV, иако при неговото лансирање имаше различни варијанти, моментално ова Apple TV HD со можност за репродукција на содржини до Full HD резолуции чини 159 евра. Овој Apple TV има процесор Apple A8 и Bluetooth 4.0 за вашата поврзаност. На задната страна имаме приклучок за Етернет, HDMI порт и поврзување со електричната мрежа, минимализам по знаме за промена.

Apple TV

Очигледно имаме максимална резолуција на Full HD (1080p) со единствена верзија за складирање. Овој Apple TV HD се продава само со 32 GB вкупно складирање за нашата содржина и апликации. Во врска со поврзувањето, покрај гореспоменатиот Bluetooth, имаме WiFi 802.11 ac.

Поврзана статија:
Преглед на новата Apple TV на 4-та генерација

Што се однесува до контролата, таа е идентична во обете верзии и двајцата имаат систем за гласовна контрола благодарение на Siri. Останатите карактеристики на далечинскиот управувач, како што се сензорот за движење и тастатурата се исто така идентични на двата уреди, всушност можеме да го купиме далечинскиот управувач одделно и тој ќе продолжи да работи на вашиот Apple TV без оглед на верзијата. Ова е уредот за „влез“ достапен и во продавницата на Apple и на различни продажни места.

Apple TV 4K

Работите се менуваат со Apple TV 4K, како што сугерира неговото име, можеме да пристапиме до повисоки резолуции. Се разбира, овој пат ќе започнеме од две верзии, можеме да го стекнеме Apple TV 4K со 32 GB простор од 199 евра, или верзија со двојна, односно 64 GB простор за 219 евра. Во овој случај, несомнено вреди за мала инвестиција да се добие многу позначителен простор за складирање, бидејќи на овој начин се осигураме дека нема да останеме без простор и ќе можеме да преземаме филмови со највисока резолуција што е достапна на уредот , што е UHD или 4K.

Apple TV

Во овој случај, ќе најдеме искуство со консумирање напредна мултимедијална содржина, ќе ги имаме најновите технологии на ниво на софтвер, но сето ова се должи токму на фактот дека хардверот на Apple TV 4K е супериорен. Овој Apple TV 4K се напојува со процесор Fusion на Apple A10X и исто така има Bluetooth 5.0 за да можеме да поврземе секаков вид плеер или додаток како што се контролери за видео игри. На ниво на WiFi, ја имаме истата картичка што нуди 802.11 ac врска без повеќе техничко истакнување од веќе споменатата.

Епл ТВ 4

Продолжуваме со софтверот, иако работи tvOS 13 нема проблем, голема разлика е во останатите функционалности. Во тоа Apple TV 4K ќе можеме да гледаме и да слушаме содржина вПоддржува HDR10, Dolby Atmos и Dolby Vision, најдобрите достапни стандарди за HDR и опкружувачки звук. Ова е затоа што Apple TV 4K беше лансиран во 2017 година, кога оваа технологија беше во полн ек, и не можеше да изостане. Искрено, вреди да се пристапи до овој вид содржина ако имаме компатибилна телевизија заради разликата во цената што ја претставува помеѓу Apple TV HD и Apple TV 4K, иако, исто така, мора да размислиме дали нашиот телевизор е компатибилен, се разбира.

Кои идни планови постојат за Apple TV?

За жал, Apple TV не е ажуриран на ниво на дизајн од 2015 година, но нема претрпено каков било вид на хардверско ретуширање од 2017 година во случајот со Apple TV 4K. Засега, тоа е производ што далеку ги исполнува барањата на тековниот пазар и од аспект на моќност и содржина, нудејќи се себеси како еден од најдобрите мултимедијални центри на пазарот, особено ако сте корисник на „Apple“.

Сепак, некои функционалности недостасуваат на Apple TV, како што е надворешната врска за складирање сега кога iOS поддржува датотечен систем. Ова се некои од карактеристиките што може да се појават на Apple TV наскоро:

  • Замена на приклучокот за напојување со USB-C приклучок.
  • Додадени се порти USB-C за поврзување на уреди за надворешно складирање благодарение на новиот датотечен систем достапен во iOS 13.
  • Додадена е нова порта за оптичка аудио врска.
  • Можност за додавање на втора HDMI врска или USB-C Гром.

Сепак, и покрај гласините, најновите информации само детали за подобрување на процесорот, што ќе стане Apple A12, истиот што е внатре во iPhone XR. Малку се зборува за неколку достапни врски на сегашниот Apple TV и фактот дека тој е еден од ретките производи на Apple што се спротивставува на приемот за полнење преку USB-C адаптер. Оваа 2020 година може да биде годината избрана од Apple за обновување на производот кој е на пат кон трета година без никакви новости и покрај фактот дека ги има сите состојки за да бидат спектакуларни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.