Apple ги патентира слушалките со Bluetooth-врска и кабел

патент-слушалки-јаболко

Во последниве месеци кружат многу гласини во кои се вели дека скоро со голема веројатност, Apple целосно ќе ја отфрли врската на приклучокот за слушалки на следниот iPhone 7. Иако промената би значела истенчување на дебелината на уредот, многу корисници би претпочитаат ако конечно се отстрани дигалката, Apple ќе го искористи тој дополнителен простор за да обезбеди повеќе батерија на уредите. Доаѓа време кога корисниците се чувствуваат добро во врска со моменталната дебелина на нашиот iPhone и го прават потенки за отстранување на функциите, не сметаме дека е многу соодветно ако за возврат не добиеме некоја корист.

Многумина се корисници кои со добри очи нема да ја видат елиминацијата на дигалката, особено ако тие инвестирале во квалитетни слушалки чии единствени врската е приклучок. Елиминирањето на приклучокот би значело дека не можеме повторно да ги користиме тие скапи слушалки за да ја слушаме омилената музика на iPhone, принудувајќи да ги ажурираме за оние со молскавична врска ако не сакаме да изгубиме квалитет користејќи хипотетички разговор од дигалка до молња, под претпоставка дека е компатибилна. Она што е јасно е дека сè додека не биде објавен новиот iPhone нема да можеме да оставиме сомнежи.

Во меѓувреме, компанијата со седиште во Купертино штотуку доби нов патент за слушалки што би работеле. преку кабелска врска и преку блутут врска. Иако овој вид слушалки не се нови на пазарот, новитетот што ни го нуди е тоа што со промена на видот на употребената врска, кабел или блутут, репродукцијата на музика не би престанала во кое било време како во моментов да е случај со овој тип слушалки.

Покрај испорачаниот кабел за слушање музика, исто така би се користеле за полнење на слушалките, сè додека тие беа поврзани со Bluetooth-врска на iPhone, но како што гледаме на сликата погоре, овие не се поврзуваат со приклучокот или портата за молња. Да видиме дали на крајот приклучокот за џек не е елиминиран и она што го прави Apple е да ја смени својата позиција. До месец септември нема да оставиме сомнежи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.