Apple ќе отвори нов центар за податоци во Рено

 

Apple-Inc За време на последниот Keynote, во кој Apple објави промени во цените на складирањето во облак, многу корисници се надеваа дека компанијата со седиште во Купертино ќе им понуди на сите нас уште малку простор во нашите бесплатни сметки, бидејќи со само 5 GB има многу малку простор достапни за складирање на информации, особено ако ги користиме за да направиме резервни копии на нашите уреди. Барем Apple би можел да понуди 5 GB за секој уред на фирмата што ја имавме, тоа би било нешто логично и повеќе луѓе би биле охрабрени да го користат и евентуално да го прошират просторот со ангажирање нови планови доколку видат дека тоа е потребно. 

Според најновите вести што ни доаѓаат од технолошкиот парк „Рено“, во Невада, компанијата би ги извршувала прелиминарните чекори за изградба на нов центар за податоци лоциран веднаш до сегашниот. Фирмата со седиште во Купертино штотуку аплицираше за потребните дозволи во округот Вашо, под името Хаклбери Проект, името што им беше дадено на новите објекти. Тековните објекти се нарекуваат Проектни мелници.

Како што објави шефот за развој и планирање на заедницата во округот Вашо, проектот презентиран од компанијата нуди различен сет на згради кои нудат ист распоред како и сегашниот постоен центар за податоци. Проектот „Милс“, кој сè уште е во фаза на изградба, опфаќа вкупно 14 згради кои зафаќаат површина од 412.000 квадратни метри. Новиот проект Хаклбери се планира да заземе двојно поголем од Проектот за мелници.

Од округот Вашо, тие потврдуваат дека за неколку дена ќе дадат зелено светло за проектот, така што за неколку недели е веројатно дека ќе започнат работите на новиот центар за податоци на фирмата со седиште во Купертино. Да видиме дали кога ќе завршат работите во двата центри за податоци, серверите на „Епл“ престануваат да опаѓаат континуирано како во последните месеци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.