„Епл“ додава нови три меѓународни аеродроми на „Епл мапс“

Несомнено една од услугите на Apple што најмногу ја користам е Епл Мапи, услуга што пред неколку години беше прилично потрошна заради лошите мапи што ги имаше во споредба со гигантските „Гугл мапс“, но станува се поконкурентна, дури и станува подобро од неговиот колега на Google Maps понекогаш.

Apple сè уште сака да ги користиме Apple Maps и да престанеме да користиме други услуги за мапирање, како што се Google Maps. Поради оваа причина, таа продолжува да додава одлики на „Епл мапс“, вреди да се уште го немаме очекуваниот „Епл стрит вју“, но со новите функции на „Епл мапс“ можеме да видиме како услугата за мапи на Епл е сè поконкурентна. Ако пред неколку дена помошта за промена на лентата беше проширена во повеќе земји, сега тоа се аеродромските карти што се додаваат како новина. Епл само додаде мапи на три нови меѓународни аеродроми до „Епл мапс“, веќе нема да се изгубиме во овие мали градови ...

Како што ви рековме, Епл само што додаде геолокација преку „Епл мапс“ за аеродромите во Сиднеј Интернешнл, Единбург и Хамад Интернешнл во Доха (Катар). Овие нови мапи на аеродромите во рамките на „Епл мапс“ ни овозможуваат да се лоцираме во избраните аеродроми, нешто доста интересно бидејќи додадените аеродроми се како мали градови и може да биде хаос да се движите низ нив, благодарение на „Мапите на Епл“ ќе можеме да знаеме каде порта за влез, време на транзит помеѓу еден и друг терминал и кои продавници треба да ги посетите додека ние правиме долгорочен застој.

Имаме дури и можност за движете се по различните катови на аеродромот и видете што има на нив. Секако, ќе треба да бидеме поврзани преку мобилни податоци или преку Wi-Fi, нешто што нема да биде тешко благодарение на бесплатниот Wi-Fi што ќе го најдеме на овие аеродроми. Одлична вест што нè тера да мислиме дека Apple продолжува да има планови за Apple Maps, услуга која несомнено значително се подобри и веќе е на ниво на други конкурентни услуги како што се Google Maps.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.