Apple ги именуваше градбите на Титан од грчката митологија

Јаболко автомобил

Сега е отворена тајна дека Apple планира да лансира сопствен електричен и / или автономен автомобил до крајот на оваа деценија. Ако аналитичарите се точни, во најдобрите случаи ќе видиме како тие презентираат „Епл автомобил“ во 2019 година. Гласините велат дека проектот се развива под името Проект Титан и се чини дека Титан нема да биде единствената референца кон Грција во овој многу важен проект за јаболкото.

Тим Кук и компанијата ставаат Грчки митолошки фигури имиња на згради кои имаат врска со Проектот Титан. Ofе се вика еден од најголемите Реа, чие име потекнува од мајката на Зевс, Посејдон, Деметра и Ад, меѓу другите. Овој објект ќе биде заштитен со големи безбедносни мерки, ќе предизвика многу бучава и се очекува меѓу другото да има изменети и израмнети тркала.

Проект Титан, титанско име за голем проект

Друга зграда ќе го добие името Медуза, чие име потекнува од женско чудовиште чија коса е змија и што ги претвори оние што зјапаа во нивните очи во камен (мислам дека сум сретнал некој таков ...). Зграда Медуза тоа ќе биде фабрика за производство каде што ќе има „лабораторија за визија“ и „следење на очите“. Веднаш до Медуза ќе биде Магнолија, фабрика која претходно припаѓаше на FedEx и каде што ќе има „Регенеративен термички оксидатор“, машина што се користи во производството и може да го намали загадувањето.

Но, во списокот на згради со имиња од грчката митологија, кралот на Олимп не може да отсуствува. Зевс Тоа ќе биде лабораторија за истражување што, според плановите, ќе се користи како привремена лабораторија за „Епл“ и истражувачите на компанијата. Зевс исто така ќе биде заштитен со силни безбедносни мерки (молња?) И ќе биде опкружен со ограда за да спречи некој да душка. Е има и зграда Атина, иако сè уште не е познато за што ќе се користи таа зграда. За АИ, можеби?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.