Apple инвестира 330 милиони во компанија MicroLED

Неодамна разговаравме за MicroLED овде во Актуалидад iPhone, особено во врска со тоа што Apple сака тоа да биде идната облога за панелите на своите уреди. Сепак, оваа транзиција несомнено ќе биде долга, особено ако се земе предвид дека уредите како што се iPad или MacBook сè уште не се префрлиле на OLED, нешто во што уживаа iPhone и Apple Watch долго време. Сепак, обложувалниците на Apple за MicroLED остануваат силни. Во оваа прилика и според истекувањето, „Епл“, наводно, вложил околу 330 милиони долари во тајванска компанија специјализирана за панели „МикроЛЕД“ за да го зајакне својот развој

Од Давател на услуги за извори на тајван (CENS) Компанијата Купертино ќе се ракува со тајвански производител специјализиран за ЛЕД и ЛЦД производи.

„Епл“ се здружува со „Епистар“, „врвен“ производител на ЛЕД и ЛЦД производи во Тајван. Се проценува дека направила проценета инвестиција од 334 милиони долари во фабрика наменета за оваа намена. Новата фабрика ќе помогне во проширување на производствените способности на Епистар. 

Суштинската разлика помеѓу OLED и MicroLED е дека последниот е способен да понуди многу предности, особено во однос на опсегот на бои, брзините на освежување, заштедата на енергија и динамичкиот опсег.

Според информациите на кои се повикуваме, интензивниот развој и високата цена на MicroLED доведоа до појава на MiniLED, средна точка помеѓу LCD-LED панелот и MicroLED што ќе биде поевтина, откажувајќи се од извонредност во некои од неговите карактеристики. Сепак, сè уште е далеку да ја видиме оваа технологија MiniLED и во iPad и во која било верзија на Mac, сето тоа и покрај фактот што анализата Ming-Chi Kuo ја предвиде нејзината презентација помеѓу 2020 и 2021 година, дали сте подготвени?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.