„Епл“ испорача 3,9 милиони „Епл часовник“ на продажба

часовник од јаболко форте

Додека Apple не понуди официјални броеви за продажбата на Apple Watch, аналитичарите се одговорни за понудата на овие видови проценки. Најновите предвидувања го сугерираат тоа Apple би можел да продаде во текот на овој минатиот месец помеѓу пет и шест милиони единици од својот паметен часовник, но како што годината завршува и овие бројки се потврдуваат или негираат, аналитичарите на IDC штотуку ги објавија своите проценки за продажбата на Apple Watch во текот на третиот квартал од годината што сме пред крај.

Според податоците обезбедени од ИДЦ, Apple можеше да испорача 3,9 милиони единици од различните модели на Apple Watch. Вкупниот број испратени единици за носење во текот на третиот квартал од 2015 година изнесува 21 милион единици, 197,6% повеќе отколку во истиот период минатата година, во кои биле испорачани 7.1 милиони единици.

Според Рамон Ламас, директор на ИДЦ, истражување за носење уреди:

Раните фази на пазарот за носење доведоа до силна конкуренција меѓу големите продавачи, а кинеските продавачи влегуваат на пазарот за да добијат удел на пазарот. Кина брзо стана пазар со најбрз раст за овој вид уреди, што предизвика интерес на повеќе производители да влезат на овој пазар нудејќи добри карактеристики по многу конкурентна цена. Покрај тоа, неколку производители експериментираа со широк спектар на производи и апликации за овие типови уреди. Предизвик е, сепак, дали овие добавувачи ќе можат да го прошират своето присуство бидејќи многу од нив не го прошириле присуството на други пазари освен Кина.

И покрај новите модели на паметни часовници што ги лансираа големите производители на пазарот, се чини дека овие уреди не го запреа интересот на корисниците за овој вид квантификатори.

Просечната цена на паметниот часовник е околу 400 долари, додека квантитативниот опсег е со просечна цена од 94 долари. Ова остава многу простор за нови играчи како „Фосил“ со нивните нови паметни часовници и квантизатори кои штотуку излегоа на пазарот да се обидат да ја преземат корисничката ниша на „Пабл“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.