Apple и Epic Games размислуваа да лансираат пакет за претплата што вклучуваше Club Fornite, Apple TV + и Apple Music

Вчера судењето помеѓу „Епски игри“ и „Епл“ официјално започна, судење што во последните неколку недели открива а голем број на куриозитети за работењето на двете компании и тоа ќе продолжи во наредните недели. Најновиот протек ни го покажува мапата на Епик за Фортнит.

Очигледно и двете Apple и Epic преговараа за создавање пакет услуги што ќе им понуди на играчите пристап до Клуб Fortnite (месечна претплата што Епик ја започна на крајот на минатата година за 11,99 евра / долари месечно), Apple Music и Apple TV + за 20 евра / долари месечно, што претставува заштеда од 6 евра / долари ако овие опции се третираат .самостојно.

Документите што протекоа покажуваат детали за тоа како ќе се управува со приходите. Ако претплатата е купена преку апликациите на Apple, компанијата би чувала 15 долари од месечната сума, додека Епик ќе ги земе преостанатите 5 американски долари. Ако корисникот се пријавил за овој пакет преку Fortnite, Епик би чувал 12 долари, а „Епл“ ќе го земе остатокот.

Не знаеме до каде стигнаа преговорите за овој пакет, но ако земеме предвид дека е вклучен и Apple TV +, преговорите ќе беа извршени по март 2019 година, кога Apple официјално го воведе својот стриминг видео сервис, иако не проживеа во живо до ноември истата година.

Куп слободен Фортнит

Договорот би вклучувала брендирана содржина на Apple во рамките на универзумот на игри, содржина што конечно беше воведена, но да се изложат монополските практики на Apple.

Односот меѓу двете компании пропадна кога Епик воведе систем за плаќање во игра што го прескокна продавницата на Apple. Во тоа време, Apple ја исфрли играта од App Store (како и Google) и започнаа спорови меѓу двете компании.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.