Apple Pencil не успеал во испитот iFixit

ификсит-јаболко-молив-2

Најновиот уред што дојде во рацете на момците на iFixit е Apple Pencil. Овој уред, еден од најбараните во продавниците на Apple, Стана вистински бизнис за најпаметните. Во моментов, времето на чекање за да можете да го зафатите овој уред достигнува до пет недели. Многу корисници кои го набавиле во тоа време, го ставиле на продажба на eBay по цена од 400 долари.

Како резултат на овој недостиг, Apple Pencil достапен во продавниците на Apple, за да можат корисниците да го пробаат и да видат дали ги исполнува нивните потреби, тие исто така исчезнуваат од многу продавници на „Епл“ во САД. Овие украдени единици завршуваат на eBay по цени што ги споменав погоре.

ификсит-јаболко-молив

Момците на iFixit ја следат традицијата, го расклопивте Apple Pencil за да видите како работи и дали е можно да се поправи. По отстранувањето на металната обвивка што го опкружува уредот, наоѓаме молскавична врска, батерија, антена, покажувач, два сензора и табла со електронски компоненти.

Apple Pencil има два сензори кои овозможуваат iPad Pro, во комбинација со специјалниот слој што го интегрира екранот, одреди го аголот на притисок на екранот за да се прилагоди дебелината на ударот. Во внатрешноста на уредот наоѓаме 3,82 V батерија, која со полнење од 15 секунди ни овозможува да работиме континуирано 30 минути.

Резултатот добиен од iFixit е еден од десет. Главната причина за оваа слаба оценка е што батеријата не може да се замени по нејзиниот век на траење. Нешто несфатливо за Apple на уред кој надминува 100 евра, иако се чини дека ова покажува дека Apple планира да го обнови овој покажувач за некое време со додавање на повеќе функции за да се застари овој модел.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.