Apple Music сега е достапна на Amazon Echo

Беше сосема неочекувана вест пред неколку дена: Apple би го донел својот музички сервис на Amazon Echo пред крајот на годината. Набргу откако знаевме дека ќе биде во недела на 17 декември, но се чини дека Амазон брза и Apple Music е веќе достапен на звучниците на Амазон, иако засега само во САД.

Единствената работна маса на Apple Music е ексклузива на HomePod, единствениот паметен звучник што до денес дозволуваше интегрирање на Apple Music и поставување барања преку Siri. Почнувајќи од денес, Alexa ќе може да репродуцира музика на Apple Music на Amazon Echo, и тоа го прави совршено интегрирано, како Amazon Music.

Неколку дена пред да започне периодот на пристигнување на Apple Music на Amazon Echos, музичкиот сервис на Apple веќе може да се конфигурира преку апликацијата Alexa за iOS и Android. Првото нешто што треба да направите е да ја поврзете сметката во апликацијата Алекса и откако ќе се поврзете, можете да ја конфигурирате како стандардна музичка услуга, така што на сите музички барања што и ги праќате на Алекса преку вашиот глас ќе одговорите со користење на Apple Music.

Слика од MacStories.com

Интеграцијата на Apple Music е многу добра, според оние што успеале да ја тестираат (запомнете дека за време на пишувањето на овој напис е достапна само во САД). Но, постојат некои разлики во тоа што можете да направите со HomePod и со Amazon Echo. На пример, тие велат дека не можете да пуштате рачно додадена музика во апликацијата Музика или да додадете песна што се репродуцира во вашата музичка библиотека. Што повеќе Таа е достапна само на звучниците „Ехо“, така што нема да можете да ја користите, барем уште не, на звучници како „Сонос“, иако веќе ја имаат вградено Алекса. Се надеваме дека наскоро ќе се прошири и во останатите земји.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.