Apple му додели 75.000 УСД на хакер за помош

Хакер

Сите го поврзуваме зборот Хакер како насловната слика, злобно суштество, облечено во црно, кое го користи своето компјутерско знаење за да направи зло каде што сака, создавајќи вируси, малициозен софтвер и провлекувајќи се низ пукнатините на несовладливите wallsидови на безбедносните системи.

Па, нема да биде. Хакер е едноставно компјутерски научник со големо познавање на сајбер-безбедност, способни да ги заобиколат бравите со дигитален пристап. И, како и во сите групи, има и добри и лоши луѓе. Едно од добрите момци му помогна на „Епл“ да затвори некои заклучени врати на „Сафари“, а компанијата го награди за тоа.

Еден добар ден компјутерскиот научник Рајан Пирен започна со пребарување на задните врати во родниот прелистувач Apple Safari. По интензивната работа, тој откри одредени слабости во кодот на апликацијата и успеа да пристапи до камерата и микрофонот на кој било корисник. Сè што жртвата требаше да стори е да влезе во нивната веб-страница.

Apple има одредени опсесија со безбедност на вашиот софтвер и вашите уреди. Вистината е дека можете да се пофалите со тоа, и тоа е една од карактеристичните одлики на брендот. Ова дури доведе до проблеми со американската влада за заштита на податоците на своите корисници пред сè, како што треба.

Но, не заслужни се сите инженери на Купертино. Понекогаш им помагаат надворешни хакери кои соработуваат на Програма Баунти Баунти што ја има Apple за оваа намена. Пикрен преку програмата го известил Епл за неговото откритие и му е доделен 75.000 УСД.

Хакерот не најде ништо помалку од седум ранливости во Safari, од кои три дозволија пристап до камерата на iPhone преку малициозен код. Сè што жртвата требаше да стори е да се најави на нивната веб-страница, а Пикрен сега можеше да има пристап до камерата и микрофонот од далечина. Скоро ништо.

Камера

Хакерот имал пристап до камерата при посета на својата веб-страница

Apple брзо го реши проблемот

Во декември, Пикрен ја извести компанијата за своите наоди. Трите најсериозни безбедносни грешки ги реши Apple во јануари со ажурирањето на Сафари 13.0.5. Останатите помалку сериозни дефекти беа исправени на 24 март со ажурирање на Сафари 13.1.

Apple ја задоволи помошта добиена од хакерот со САД долар 75.000. Пикрен, задоволен од тоа, објави дека ќе вложи дел од парите во купување нови уреди за да продолжи со истрагата и изнаоѓање нови начини за хакирање на системот. Кој знае дали најде повеќе од седум врати.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.