Apple ја патентира технологијата за ласерско мапирање за контрола на Mac

автоматско отклучување-macOS-sierra

Епл уредите може да се контролираат со следење на очите или гестови, ова според карактеристиките на неодамна објавениот патент, кој го опишува истражувањето на Apple во 3Д технологија за мапирање на длабочина.

Технологијата би се засновала на видот на мапирање на 3Д длабочина, што неодамна се користи во новата двојна леќа на iPhone 7 Plus, но тоа ќе се примени на нови начини на кои корисниците комуницираат со нивниот Mac или евентуално со компјутерот. преку употреба на гестови во воздухот или следење на очите за навигација во менијата и содржината што се појавуваат на екранот.

Патентот ви дава преглед на тоа како оваа технологија би можела да работи, со комбинирање на 3Д мапа на корисниците со 2Д слика што системот ја користи за да асимилира кој комуницира.

Бидејќи е патент, некои специфични употреби што ги опишува Apple се доста широки. На пример, не е целосно јасно како би работел системот за ласерско пресликување за препознавање гестови заедно со системот. Постојат индиции, како што е идејата дека корисникот може да се движи низ веб-страница користејќи го својот поглед или да избере опции на екранот покажувајќи на неа.

Ова е нешто што Apple ќе заврши да го користи не само како концепт за тестирање на R&D, но како што е забележано, слична технологија веќе се појави на iPhone. Како што се гледа со технологијата Siri и 3D Touch, Apple сигурно ја покажа својата подготвеност да воведете одредени технологии во уредот а потоа проширете ја нивната функционалност со тоа што ќе ги однесете на други уреди.

„Епл“ не е странец за оваа област, тој работеше некое време со 3Д патенти за прв пат пред повеќе од половина деценија, во 2009 година, кога ја купи компанијата „Примерсенс“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.