Apple патентира кабел Lightning Magsafe

врска-молња-со-магсафе

Кога Apple го издаде 12-инчниот Macbook, Видовме како „Епл“ се откажа од конекторот „Магсафе“ што досега го користеше во лаптопите на фирмата. Движење кое скоро никој не го сакаше, поради безбедноста што ја нуди оваа врска, што во случај на какво било ненамерно повлекување на кабелот за полнач го спречува Macbook да пука зад него со него.

Apple не е познат по тоа што обрнува внимание на корисниците така што не е веројатно дека ќе го додадам повторно во идните верзии, верзии што требаше да ги видиме на последниот главен збор. Се чини дека Apple чека до следниот јуни да претстави нови модели, барем според најновите гласини.

Сигурно сте поминале во повеќе од една прилика, покрај кабелот за полнач на iPhone со несреќа што го влечеше, лансирање на нашиот драг и ценет iPhone. Најновиот патент што го регистрираше Apple ни покажува комбинација на молскавична врска со технологијата што ја нуди врската Magsafe.

Како што можеме да прочитаме во описот на патентот:

Применлив интерфејс за поврзување со магнетна брава за електронски уреди и додатоци што овозможува пренос на струјата и податоците помеѓу еден или повеќе магнетни елементи. Овие компоненти можат да имаат подредени столбови за прицврстување на други приклучоци на нив.

Многу интересна функција и што може да ни се најде ако Apple го спроведе овој нов патент, кога го користите приклучокот за полнење на нашиот уред, така што секогаш ќе избегнуваме да го приземате приклучокот кога го исклучувате или користете ги двете раце за да го исклучите кабелот за молња ако не сакаме да го полниме кабелот, што патем е премногу деликатен за скапиот, ако сакаме да ги купиме независно.

Можеби овој патент значи тоа Apple нема да стори без молскавична врска во блиска иднина, иако во Европа нема да имате друг избор освен да го сторите тоа. Можеби идејата за Apple не е ориентирана кон iPhone, туку е насочена кон додатоците што ја користат оваа врска за полнење, како што се новите trackpads, глувци или тастатури што ги претставија оние на Купертино пред неколку месеци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.