Apple Pay додава 40 нови банки и кредитни институции

јаболко-плати-часовник

Од неговото лансирање во САД минатата година, Apple ја проширува поддршката на финансиските институции и банките за да може да им дозволите на вашите клиенти да плаќаат користејќи го iPhone. Сепак, надвор од земјата успеа само да стигне, не без проблеми, до Велика Британија, Канада и Австралија. Предвидено е наскоро да пристигне во Шпанија, Сингапур и Хонг Конг со Американ експрес.

Apple немаше друг избор освен да соработува со издавачот на картички American Express со цел да се забрза пристигнувањето во други земји, главно поради проблемите со кои се соочуваат банките, кои не сакаат да им ја дистрибуираат провизијата што им ја наплатуваат на трговците, за дозволување на исплата на нивната стока преку кредитни картички.

На почетокот на следната година Apple Pay не само што ќе стигне до Шпанија, Сингапур и Хонг Конг, туку и до Кина, еден од нејзините главни клиенти, каде што постигна договор со големите банки за да може да ја понуди оваа нова услуга за електронско плаќање во земјата.

 • Федерална кредитна унија на американското наследство
 • Здружена кредитна унија
 • Штедилница Бангор
 • Банка на Бурбона
 • Банка на Кловис
 • Банка на Пацификот
 • Сојузна кредитна унија на Батон Руж Телко
 • Бхчу
 • Кардинална банка
 • Корнинг кредитна унија
 • Прва финансиска кредитна унија (ИЛ)
 • Прва национална банка во Трентон
 • Банка на Првите нации
 • Прва Републиканска банка
 • Кредитна унија на вработените во училишните училишта Флинт
 • Сојузна кредитна унија на стаклениот град
 • Гаранција банка и доверлива компанија
 • Глог банка
 • Хилс банка и Доверлива компанија
 • Федерална кредитна унија на долината Хадсон
 • Лидер банка, НА
 • Сојузна кредитна унија на вработените во Мичиген Техника
 • Федерална кредитна унија на Midcoast
 • Оутворт капитална банка
 • Банка во Охајо
 • Партнерска финансиска кредитна унија
 • Банка на Пен Либерти
 • Федерална кредитна унија на полицијата и пожарот
 • Банка премиер Мердијан
 • Читање на Кооперативна банка
 • Република банка
 • Дел 705 Федерална кредитна унија
 • Обезбедена предност Федерална кредитна унија
 • Јужна банка
 • Југозападна банка на Мисури
 • Таунбанк
 • West Plains Bank и Trust Company
 • Федерална кредитна унија ВесТекс
 • Друштво за заштеди на фондот Вилмингтон
 • WSFS банка

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   СИМОН dijo

  Сфаќам колку банки има во светот благодарение на плаќањето јаболка. Со секое ажурирање има повеќе имиња и повеќе имиња, списокот е бесконечен.