Apple Pay на Интернет започнува да се лансира на различни страници со лансирање на iOS 10

Apple-pay-macOS-sierra

iOS 10 вклучува поддршка за Apple Pay на Интернет, дозволувајќи им на корисниците да купуваат на веб-страници што користат услуги за плаќање на Apple и со Touch ID за автентикација на отпечатоци. Сега кога iOS 10 е достапен за јавноста, некои веб-страници започнаа со поддршка за Apple Pay директно во веб-функцијата.

„Тајм Инк“ денес објави дека нејзините клиенти сега можат да го користат „Епл Пеј“ за да купуваат претплати на својата линија списанија, вклучувајќи ги „Спортс илустрејтед“, „Пипл“, „Ентертејмент викли“ и „Реал симпл“.

Минатата недела малопродажната мрежа Wayfair најави поддршка за Apple Pay на Интернет, давајќи им можност на купувачите да плаќаат за мебел за домаќинства и производи за плаќање преку Apple. Apple, се разбира, прифаќа Apple Pay исто така на нивната веб-страница.

Услугите за плаќање на „Епл“ исто така се вклучени во „Голема трговија“, „Шопифај“, „Стријп“ и „Скварејспејс“. Тие го објавија поддршка за Apple Pay на Интернет, давајќи им на малите трговци лесен начин да прифатат плаќања на Apple за да плаќаат за набавки.

Во следните недели, треба да видиме како Apple Pay започнува да се шири на многу веб-страници, давајќи им на клиентите алтернатива на постојните услуги за плаќање, како што е PayPal. Со Apple Pay, шопингот може да се направи со еден допир, и нема потреба да внесувате детали за кредитна картичка или за испорака. Apple Pay е исто така многу безбеден, чувајќи ги броевите на картичките и другите лични информации надвор од рацете на продавачите.

Кога macOS Сиера ќе биде објавен во јавноста следниот вторник, Apple Pay на Интернет ќе биде достапна и на Mac. Како и со Apple Pay на iPhone, купувањата ќе бидат автентицирани преку конекција со iPhone 6 или понова верзија, како и Apple Watch.

Според „Епл“, „Apple Pay“ на веб-страницата на macOS Sierra ќе биде достапна за сите клиенти кои имаат Mac што е способен да работи со оперативниот систем Сиера.

На мобилни уреди, Apple Pay на Интернет е достапна на iPhone 6 и подоцна, iPad Pro, iPad Air 2 и iPad Mini 3.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.