Apple подготвува алатка за реставрација без потреба од компјутер

Пред неколку часа Apple ја објави третата Бета на iOS 13.4, нова верзија која вклучува неколку важни новини скриени во системот како што е CarKey, за да го отворите вашиот автомобил користејќи го вашиот iPhone како клуч и Само што откривме уште еден што може да ги елиминира каблите од нашите животи еднаш и засекогаш: Обнова на ОС.

Оние кои се корисници на Mac се сигурни дека го знаат режимот за обновување што го има системот. Во случај вашиот компјутер да се расипе, можете да се вклучите во тој режим (Command + R) што ви овозможува да го вратите вашиот компјутерИли преземање на системот од Интернет за да стане нов, или враќање на резервната копија што сте ја зачувале во Time Machine. Па, Apple се чини подготвува нешто слично за нашиот iPhone и iPad, како што открија во третиот Бета на iOS 13.4.

Тоа е алатка што во моментов е скриена, и што ќе ви овозможи да го вратите уредот во случај на голем дефект, без да мора да го поврзете со компјутер. Може да се направи на два начина, „Воздух“, односно користење на Интернет и поврзување на вашиот iPhone преку кабел со друг iPhone или iPad. Како е различно од сегашните „Избриши ги поставките и содржината“ што ги имаме во рамките на Поставките на уредот? Со тоа, тоа би бил посебен режим за подигање, „режим за обновување“ што би можеле да го користиме дури и ако нашиот iPhone не реагира како што треба.

Би неопходен чекор за нешто за што веќе зборувавме претходно: iPhone без каков било вид конектор. Не би бил единствениот чекор што треба да се преземе, сепак треба да се решат други проблеми за ова да биде можно, но ова е една од најважните и единствената причина зошто некои сè уште го поврзуваат молња кабелот со својот iPhone . Толку многу дебата помеѓу Молња и USB-C и можеби плановите на Apple се различни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.