Apple ја преполови цената на iPhone 5s во Индија

IPhone 5s Стартува во Индија со помош на Reliance

Меѓу земјите каде што Епл рапидно се шири, освен Кина, ја наоѓаме и Индија, каде што и покрај тоа што не може да отвори свои продавници заради правни технички карактеристики, фирмата од Купертино ги продава своите уреди преку препродавачи со значителен успех, и покрај да бидат поскапи од повеќето терминали на пазарот, доминирана од уреди со ниска цена и каде што некои компании како Nokia и Google продаваат многу основни уреди.

Публикацијата Тајм само го објави тоа фирмата Купертино штотуку ја преполови цената на својот врвен уред, iPhone 5s, по половина од цената. Цената на iPhone 5s пред да го добие попустот беше 665 долари (44500 рупии) и моментално секој корисник што сака да го купи може да го стори тоа плаќајќи само 370 долари (25000 рупии). Со овој пад на цената, најевтина земја каде можеме да го најдеме iPhone 5s е Индија и покрај амортизацијата на валутата и високите даноци поврзани со увозот.

По Кина и САД, Индија е трета земја со најголем број потенцијални клиенти за компанијата со седиште во Купертино, иако во моментов не го нуди истиот потенцијал како кинескиот пазар. Идејата на Apple со овој рез е да ги привлече fansубителите на јаболкото и што е подобар начин отколку да понудите добар телефон по намалена цена, барем во споредба со другите земји. Јасно е дека Индија ќе биде една од земјите каде што Apple ќе го понуди новиот iPhone 6c доколку конечно се потврдат гласините кои сугерираат дека на почетокот на годината оние на Купертино би можеле повторно да ја пуштат во продажба најевтината верзија на iPhone.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.