Apple престанува да ги потпишува iOS 14.2 и 14.2.1

iOS 14.2 ја достигнува својата верзија Golden Master

Со објавувањето на iOS 14.3, прашање на време беше кога Apple ќе престане да ги потпишува постарите верзии на iOS: 14.2 и 14.2.1 (оваа верзија беше објавена само за новиот опсег на iPhone 12). Што значи тоа? Дека ако имате проблем со iOS 14.3 ќе треба да почекате Apple да пушти нова верзија на iOS 14, оттогаш не можете да го намалите рејтингот и да се вратите на претходната верзија.

Главната новина на iOS 14.3 се наоѓа во форматот ProRaw, формат на фотографија што е достапен само на iPhone 12 Pro и iPhone 12 Pro Max, опција што беше објавена во октомври, но не беше достапна на новите iPhone-ови до пред неколку недели.

iOS 14.2 воведе нови позадини (нешто што секогаш се цени), новата функција на домофон за HomePod плус нови емотикони. Како што дискутирав погоре, iOS 14.2.1 беше објавен исклучиво за опсегот на iPhone 12 да поправат разни грешки што се најдоа само на новиот опсег на iPhone за 2021 година.

iOS 14.4, следното големо ажурирање

Apple излезе во средината на декември, првата бета верзија на iOS 14.4 и iPadOS 14.4, нова верзија која ќе ги фокусира вашите напори е подобрување на приватноста на корисникот информирање на корисниците, доколку е применливо, дека нашите податоци ќе се користат за да ни обезбедат подобро и персонализирано комерцијално искуство, сè додека we дадеме дозвола на апликацијата да го стори тоа.

Она што е јасно е дека оваа година ќе биде многу тешко за Фејсбук, барем кај корисниците на iOS кои се мачат да ги читаат предупредувачките пораки за тоа каков вид податоци собираат и апликацијата Фејсбук и Инстаграм, друга од групните апликации на Фејсбук, која исто така е правосмукалка за податоци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.