Apple престанува да го потпишува iOS 14.1

Само серверите на Купертино нека потпишат и iOS 14.1 и iPadOS 14.1, една недела по објавувањето на финалната верзија на iOS 14.2, на овој начин, сите корисници кои доживуваа некаков проблем со iOS 14.2, веќе не можат да се симнат од претходната верзија. За среќа, оваа верзија немаше големи функционални проблеми.

iOS 14.1 и iPadOS 14.1 беа последните верзии на iOS 14 што Apple продолжи да ги потпишува и денес, верзија што Apple ја објави на 13 октомври. iOS 14.2 беше официјално објавен во својата последна верзија на 5 ноември, додавање нови емотикони, интегрирање на Shazam во Контролниот центар, како и решавање на различни грешки.

Ако сè уште не сте ажурирани на iOS 14.2 и сè уште сте на оваа верзија што Apple престана да ја потпишува, можете да продолжите да го користите без никаков проблем Иако секогаш се препорачува да се ажурираат што е можно побрзо во новите ажурирања што Apple ги лансира на пазарот, бидејќи тие додаваат само нови функции и подобрувања на перформансите, но исто така решаваат безбедносни проблеми кои не се секогаш јавно објавувани, особено ако тоа било сопствена компанија што ги пронашла, бидејќи ако Проектот нула на Гугл го стори тоа, тие го наведуваат во белешките за ажурирање.

Ако користите iOS 14.2 и имате проблем со работењето или перформансите, со тоа што не можете да се вратите на iOS 14.1, единственото нешто што можете да направите е почекајте Apple да го објави следното ажурирање, iOS 14.3, ажурирање што моментално е во бета фаза, па затоа ќе требаат уште неколку недели за да стигнат до сите поддржани уреди.

Една од главните новини што ни ги нуди iOS 14.3 е поддршка за форматот ProRAW на новите iPhone и поддршка за Safari за Луна, Услугата за стриминг видео игри на Амазон, што е предвидено да започне пред крајот на годината, услуга што ќе работи од првиот ден на сите уреди со iOS.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.