Apple престанува да го потпишува iOS 14.7

14.7.1

Момците од Купертино го објавија iOS 14.7.1 минатата недела, верзија која речиси по секоја веројатност ќе биде последното ажурирање што ќе го добие iOS 14. Со објавувањето на iOS 14.7.1, претходната верзија имаше избројани денови. Речено и готово, Apple престана да потпишува iOS 14.7, верзија која ја поправи прекумерната потрошувачка на батерија на iOS 14.6 и тоа е повторено со iOS 14.7.1.

iOS 14.7.1 беше мало ажурирање што поправи неколку безбедносни слабости. Покрај тоа, тој исто така го коригираше Неуспех на отклучување на Apple Watch за корисниците на iPhone со Touch ID. Ова ажурирање наводно ја закрпи нулта-дневната експлоатација што ја користи шпионскиот софтвер Pegasus на NSO.

И велам наводно затоа што Apple не даде коментар за тоа. Најлошото нешто во врска со софтверот Pegasus е дека ако нула-дневната ранливост достапна во iOS 14.7 е всушност закрпена, тие ќе почнат да користете друга ранливост од ист тип што претходно сте го купиле од безбедносните експерти кои ги откриваат и кои сметаат дека е многу поисплатливо да ги продадете на овој тип на компанија отколку на самата компанија.

Проблемот со ранливостите на нула дена е тоа што тие се во оперативниот систем од првата верзија и за што креаторите не се свесни. Не знаејќи го неговото постоење, тие не можат да го закрпат на кој било начин додека не откријат како е искористена.

IPhone не е толку безбеден како што вели Apple

По откривање на употребата што компанијата NSO ја направи на Pegasus на кој било мобилен уред, вклучувајќи го и iPhone, за да види како Apple може да ги оправда пред властите дека gardenидната градина на App Store подразбира сигурност за корисникот дека апсолутно никој не може да скокне.

Како и да е, ако сакате вашиот паметен телефон да остане безбеден, најдоброто нешто што можете да направите е ажурирање до најновата верзија достапна во секое време.

Ако сте политичар, новинар, активист или имате активност што се занимава со информации за ризик, најдоброто нешто што можете да направите е да користите Сигнал, иако ако го земеме предвид тоа Pegasus можеше да пристапи до целата содржина на уредотИстото воопшто не е корисно, и единствената опција што останува е да се вратите на традиционалниот метод на букви или, доколку не го сторите тоа, факс ако информациите што сакате да ги споделите се итни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.