Apple престанува да го потпишува iOS 14.8

Како и обично, Apple го следи протоколот да престане да ги потпишува најстарите верзии на iOS и неколку часа, компанијата со седиште во Купертино Престанав да потпишувам iOS 14.8 со што е невозможно корисниците кои се надградиле на iOS 15 да се вратат на iOS 14.

Се чини дека Apple вие постепено го исклучувате потпишувањето на iOS 14.8 на вашите уредиНа Иако е невозможно да се спушти на iOS 14.8 на iPhone X, iPhone XR и iPad Air 3, сепак е можно да се спушти на други понови уреди, иако тоа може да се промени во времето на објавување на овој напис.

Дека Епл престана да го потпишува iOS 14.8 не значи дека сте ги заборавиле овие уредиБидејќи доколку се открие голем безбедносен пропуст, корисниците кои не ги ажурирале своите уреди (оваа година Apple ги промени правилата и ажурирањето е по избор) ќе продолжат да добиваат безбедносни ажурирања.

Последното ажурирање што Apple го објави од iOS 14 беше верзијата 14.8, верзија која коригираше важен тип на ранливост нула ден што го заобиколи безбедносниот систем BlastDoor на Apple.

BlastDoor е безбедносен систем што започна со iOS 14, режим на песок што ја штити апликацијата Messages од остатокот на iOSНа Иако сите iOS апликации беа стандардно ставени во песок, BlastDoor додава дополнителен слој на заштита на апликацијата Messages на Apple.

Апликацијата Пораки на Епл се користеше во минатото за изврши повеќе напади Бидејќи според безбедносните истражувачи, апликацијата не правилно ги изолирала влезните податоци на корисникот, дозволувајќи им на хакерите да ја преземат контролата врз iPhone само со испраќање текстуална или фото порака до уредот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Анселмо Валенсија Сантивери dijo

    Имам iphone5 и мислам дека кога сум стар, нема да ми дозволи да пристапувам до мојата апликација и сакам да продолжам со мојот iphone5, а исто така и дека апликацијата ing функционира. Како да направам?