Apple престанува да го потпишува iOS 15.0.1

Apple престана да го потпишува првото јавно објавување на iOS 15 на почетокот на октомври. 20 дена подоцна, компанијата со седиште во Купертино само престанете да го потпишувате iOS 15.0.1, што значи дека корисниците кои ги надградија своите уреди на iOS 15.0.2 или iOS 15.1 повеќе не можат да се намалат на iOS 15.0.1.

iOS 15.0.1 беше објавен на корисниците на 1 октомври за да поправат грешка што ги спречуваше корисниците да го направат тоа отклучете ги моделите на iPhone 13 користејќи го Функција за отклучување на Apple WatchНа Но, тоа не беше единствениот проблем со кој се соочија првите корисници што ажурираа на iOS 15.0.

Исто така, поправи проблем што предизвика апликацијата Поставки погрешно да го прикаже тоа меморијата на уредот беше полнаНа Неколку дена подоцна, Apple го објави iOS 15.0.2 со уште поправени грешки.

Во моментов, Apple веќе неколку недели тестира iOS 15.1, верзија што е моментално е во бета број 4, верзија што ќе ја додаде функцијата SharePlay и видео кодек ProRes за корисниците на iPhone 13 Pro и iPhone 13 Pro Max.

iOS 15.1 ќе биде објавен на 25 октомври, заедно со конечната верзија на macOS Monterey, иако како што беше потврдено од Apple на почетокот на август, Функционалноста на SharePlay нема да биде достапна до есен.

Истото се случува и со функцијата Универзална контрола, функција која исто така нема да биде достапна со лансирањето на macOS Monterey.

Претходните верзии повеќе не можат да се инсталираат

Враќањето на постарите верзии на iOS е единственото решение што го имаат корисниците кога по ажурирањето, нивниот терминал почнува да не работи како што треба. Ако сте меѓу овие корисници и не сте се намалиле во тој момент, единственото нешто што можете да го направите сега е почекајте да излезе iOS 15.1.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.