Apple престанува да го потпишува iOS 14.4.1

На 20 март, Apple престана да го потпишува iOS 14.4, кога iOS 14.4.1 веќе беше достапен на пазарот за неколку недели. На 26 март тој го ослободи iOS 14.4.2, ажурирање што поправи а голема експлоатација за безбедност прашање на време беше кога претходната верзија веќе не беше достапна.

И така е, оттогаш iOS 14.4.1 повеќе не е достапен за да можат серверите на Apple да продолжат да го потпишуваат, односно уред со оваа верзија на iOS повеќе да не може да се активира преку серверите на Apple, така што единственото решение е да инсталирате iOS 14.4.2.

iOS 14.4.2 е мало ажурирање на оперативниот систем што не вклучува никаква функционалност, бидејќи, како што споменав погоре, тоа е лепенка за безбедносен пропуст што ќе им овозможи на странците да извршуваат напади на скрипти преку веб-страници со погрешна содржина. Како што е наведено од Apple, тој неуспех беше искористен во минатото, па реши да ја затвори вратата засекогаш.

Секогаш ажурирајте

Иако станува збор за малолетничко ажурирање, од Actualidad iPhone секогаш препорачуваме инсталирајте го секое ажурирање дека од Купертино се стартуваат за компатибилни уреди, бидејќи во спротивно, нашиот уред може да биде под влијание на некаков вид на софтвер или малициозни активности, иако тоа не значи дека е неранлив.

Следната верзија на iOS што Apple планира да ја објави е iOS 14.5, ажурирање што вклучува долгоочекувана одлика за следење на апликации, можност за отклучете го iPhone со FaceID преку Apple Watch… Ова ажурирање, кое моментално е во шеста бета фаза, така што неговото лансирање не треба да трае долго.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.