Во „Епл“ тие се свртуваат кон производство на милиони заштитни екрани кои подоцна ќе ги донираат

Маскара Тим Кук

Компанијата Купертино е во целосно производство на еден милион штитови за лице неделно, а тоа се екраните што ги користат тоалетите за да се заштитат од „Ковид-19“. Овие екрани имаат специфичен дизајн и Apple се сврте кон нивното производство. Самиот извршен директор на „Епл“ вчера во низата твитови на неговата официјална сметка објасни дека компанијата работи со своите инженери и други вработени за производство и дистрибуција на некои 20 милиони маски и тој милион екрани заштитни дека тие ќе произведуваат неделно.

El Болница Кајзер, во округот Санта Клара прв доби своја група заштитни екрани кои зафаќаат малку простор благодарение на материјалите со кои се произведени и се супер лесни за составување откако ќе пристигнат во болниците.

Заштитниците и маските логично доаѓаат од фабрики што компанијата ги има во Кина и во други земји на светот, и на сите нив во принцип им се наменети на службите за итни случаи на Соединетите држави, како што е нормално и зголемувањето на случаите што ги имаат со илјадници луѓе заразени со Ковид-19 Пред неколку дена Apple исто така донираше маски и материјал во индустриски количини на Кина, но најновите податоци во Северна Америка не престануваат да се зголемуваат и досега има повеќе од 337.000 10.000 заразени лица и скоро XNUMX XNUMX смртни случаи, иако е точно дека овие продолжуваат да се зголемува брзо и стабилно со секој изминат час.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.