Apple работи на Bluetooth слушалки

безжични слушалки-концепт-2

Концепт Bluetooth слушалки

Откако започнаа да кружат првите гласини за можноста Apple да престане да го користи приклучокот за слушалки, има многу концепти што досега можевме да ги видиме за тоа како може да бидат слушалките со Bluetooth што компанијата ги лансира. Но, новости поврзани со уред од ваков тип досега не сме имале. Како што објави Форбс, Apple работи на безжични слушалки со посебен блутут чип што би овозможило траење на батеријата да биде многу подолго отколку на уредите што во моментов можеме да ги најдеме на пазарот. Повикувајќи се на извори поврзани со проектот, „Форбс“ уверува дека „Епл“ работи веќе неколку години на специјален чип „блутут“ за да ги реши проблемите со батеријата со кои се соочуваат овој вид слушалки.

Ниско-енергетскиот чип за Bluetooth е развиен од компанијата „Пасиф полупроводник“, стартап што „Епл“ го купи во 2013 година, но за време на развојот „Епл“ наиде на разни проблеми. Apple планираше да ги лансира овие слушалки во 2015 година, но некои дефекти со новиот блутут чип направија да се откаже лансирањето. Според Форбс, ако операцијата не е 100%, Apple сече во пупката и започнува повторно. Во врска со овој нов блутут чип, не знаеме дали е дизајниран од Apple или дали трети лица интервенирале.

Во последниве години, Apple дизајнираше свои чипови за да се обиде да ја намали зависноста од трети лица со цел да се избегнат проблеми во синџирот на снабдување што можат да ги попречат плановите за производство. Од 2010 година, Apple дизајнираше свои чипови засновани на архитектурата ARM, па затоа е малку веројатно чипот што се користи во слушалки со Bluetooth не е дизајниран директно во Купертино.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.