Apple веќе работи со TSMC за производство на процесор A11 10nm

А11. Концепт

Како што веќе спомнавме Пред неколку часа во објавата во која објавивме дека Фокскон веќе работи на стакленото куќиште за 7-годишнината на iPhone, се чини дека фабриката за гласини за iPhone не е доволна за да не преплави со гласини за iPhone 2017. Денес тој се зборува повторно за iPhone на XNUMX година, и дали тоа е, според Digitimes, Apple веќе работи рамо до рамо со TSMC за производство на А11 процесор.

Од А4, Епл започна да ги повикува своите процесори со буквата „А“ во прилог на број што се зголемува секоја година. Во 2017 година, iOS уредите ќе мораат да го монтираат A11, процесор што ќе се произведува во А. 10nm процес. Додуша, процесот на производство од 10nm веќе се очекуваше да пристигне во 2016 година, но тоа не беше можно. Така, иако A10 ќе биде поефикасен од A9, тој нема да биде толку ефикасен како што може да се очекува. Но, се чини дека оваа дополнителна ефикасност доаѓа на XNUMX-годишниот iPhone.

А11 ќе користи технологии InFO и WLP

Друга карактеристика што се очекува да дојде заедно со iPhone 7 е онаа водоотпорен, иако овој имот се очекуваше и во 2016 година. iPhone 6s е многу отпорен на вода, но дојде без сертификација за IPX7. И, ако iPhone-от што го презентираат за околу еден месец не е официјално водоотпорен, се чини дека iPhone-от ќе биде XNUMX-годишен, бидејќи ќе користи технологија WLP (пакување на ниво на вода). Од друга страна, А11 ќе користи и технологија ИНФО.

TSMC се очекува да биде задолжен за производство на A11 во целост, но не треба да изненадува ако „Епл“ направи чекор назад и порача од други компании, како што правеше во последниве години. Ако е така, TSMC ќе се погрижи за околу 70% од нарачките, а Samsung ќе се погрижи за преостанатите 30%.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мбокачо dijo

  Здраво, Пабло. Што е теологија на ИНФО?

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Интегриран FanOut. Тоа е подобар контејнер, чекор напред во овој вид компонента, помал, побрз и поефикасен. Имате повеќе информации (на англиски) тука: http://www.appliedmaterials.com/nanochip/nanochip-fab-solutions/december-2015/fan-out-is-a-game-changer

   Честитка.