Apple потпишува поранешен шеф за врски со Spotify; војната беснее

Spotify оди во војна против Apple Кога по презентирањето на Apple Music, Spotify Тој рече дека не е загрижен за доаѓањето на „Епл“ во својата област, мислам дека ги потценува можностите на компанијата со седиште во Купертино. Тие наскоро открија дека „Епл мјузик“ ќе биде многу популарна услуга што ќе додаде милиони претплатници за многу неколку месеци, но она што тие не го ценеа беа други аспекти, како што се Тим Кук и регрутирање на персонал од компанијата од шведската музика стриминг услуга.

Тоа е она што се случи во најновата епизода на Spotify vs. Apple Music: оние на Купертино ги стекнаа услугите на Стив Савока, На екс-шеф на односи од кои останува крал меѓу стриминг музичките услуги. Савока ја напушти шведската компанија во август минатата година, веројатно затоа што Епл веќе го убеди и ќе ја игра истата улога во музичкиот сервис на Купертино.

Стив Савока, екс Spotify, веќе работи на Apple Music

Оваа недела, Apple потврдено вработување на поранешниот извршен директор на Spotify, велејќи го тоа би се фокусирал на врски со помали, независни издавачки куќи, особено од меѓународен обем. Не смееме да заборавиме дека „Епл мјузик“ веќе го има itsими Ајвин, извршен директор на „Битс“, во своите редови се додека народот Купертино не ја купи својата компанија за, ако добро се сеќавам, за околу 3.000 милиони УСД. Имајќи го ова предвид, теоријата вели дека Iovine ќе продолжи да преговара со мнозинството главни етикети за Apple Music, додека Savoca ќе преговара на ниво што Iovine можеби нема да може да го достигне со гаранции.

Савока беше еден од првите вработени во Спотифај, каде помина вкупно 5 години. Пред тоа, новото потпишување на Apple беше дел од Домино Рекордс и други дискографски куќи, така ќе имате важни контакти во светот на музиката. Од друга страна, Савока исто така е дел од Здружението на музички бизнис, што ја покажува важноста на последното вработување на Тим Кук. Сега останува да видиме во што преведува сето ова.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.