Водич за поставување на Apple Pay

Епл-плати

Гугл и Самсунг со различните платформи за плаќање, и покрај тоа што се на пазарот помалку време, веќе се во повеќе земји и имаат требаше да слета во Европа на почетокот на следната година, датум на кој Apple Pay наводно ќе достигне уште три нови земји, рака под рака со American Express, како што се Шпанија, Сингапур и Хонг Конг. Во САД, Apple Pay престана да биде новина пред многу месеци, бидејќи е достапен повеќе од една година. Заедно со Велика Британија, Канада и Австралија тие во моментов се единствените земји каде корисниците на iPhone можат да плаќаат преку својот iPhone или Apple Watch без да мора да го вадат паричникот од џеб.

Канада и Австралија беа последните земји кои добија „Епл пеј“, пред само неколку дена, и за сите оние нови корисници на оваа платформа, „Епл“ Тој штотуку објави видео туторијал на неговиот ЈуТјуб канал во кој ни покажува како работи и како да го конфигурираме. потребно е да може да се користи Apple Pay ако нема проблем.

На видеото можеме да видиме како можеме да додаваме картички на апликацијата, информации за безбедноста, како да извршуваме бесконтактно плаќање, компатибилни терминали и многу повеќе. За сите оние корисници кои веќе ја знаат и користат оваа нова технологија, ова видео нема да ви понуди важни вести, бидејќи е наменета за потенцијални корисници на оваа платформа за дигитално плаќање.

Во видеото, Apple ја зајакнува идејата дека Apple Pay е многу побезбеден начин на плаќање отколку да користите физички картички, бидејќи не мора да го даваме бројот на нашата картичка, CVV или кој било друг вид на податоци поврзани со картичката. Треба само да го искористиме отпечатокот за да потврдиме дека сме вистински сопственик на истиот и наплатата ќе се изврши брзо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.