Apple Watch Series 6 (ПРОИЗВОД) ЦРВЕН, отклучување и први впечатоци

Apple штотуку ја лансираше Apple Watch серијата 6 и ја избравме новата црвена боја на неговиот (PRODUCT) RED која е една од главните новини, во прилог на новиот сензор за одредување на вашиот кислород во крвта. Дали сакате да го видите? Па, еве го видеото и написот со сите детали.

Без срамежливост, црвено што привлекува внимание

Морам да признаам дека ми се допаѓа црвената боја, и исто така дека секогаш кога можам да изберам (ПРОИЗВОД) ЦРВЕНИ производи, затоа што ми се допаѓа бојата и затоа што мал дел од платеното ми помага за борба против СИДА-та. Нема сомнение дека оваа нова боја ќе генерира loveубов и омраза во еднакви делови. За многумина тоа ќе биде многу впечатлива боја, за други совршена боја што ја користат секојдневно. Долго чекавме „Епл“ да одлучи да лансира часовник во светли бои и конечно беше решено. Сега ви треба само iPhone 12 Pro Max во црвена боја за да имате совршена комбинација.

Оваа боја може да се избере само на спортскиот Apple Watch, со алуминиумска кутија. Ова значи дека стаклото е изработено од Ion-X, помалку отпорен на гребење материјал од сафир во челични модели, но тоа беше нешто што не ми пречеше да се откажам за да ја добијам оваа нова боја. За возврат, тоа е материјал отпорен на удари, нешто посоодветно во спортски модел. Станува збор за моделот LTE, иако во оваа боја ќе биде невозможно да се разликува бидејќи црвениот прстен на круната што ги карактеризира овие модели не постои тука.

Нема повеќе промени во дизајнот од Apple Watch Series 4 или 5. Продолжуваме со правоаголен паметен часовник, што воопшто не претставува проблем. Не само што е најдобар начин да се искористи екранот, туку веќе дизајнот на Apple Watch стана икона на индустријата, имитиран до досадно. Секако, круната не изостанува, детал што Apple го користеше од првиот модел како почит кон конвенционалните часовници, но кој покрај тоа што е карактеристичен естетски елемент служи за навигација низ менијата и користење на електрокардиограмот што го носеше со нас од серијата 4, и тоа секако е присутно во оваа серија 6.

За да се заврши овој (ПРОИЗВОД), RED Apple додаде спортска јамка во иста боја што не може да се купи одделно, и дека тоа е мала варијанта на претходниот модел од истиот материјал, но тоа беше црвено во текот, додека сега има рабови во друга боја. Би сакал да можев да го набавам со црвениот плетен каиш Solo Loop, но сè уште го нема, па ќе треба да почекаме да го набавиме.

Добра вест

Иако за многумина естетските промени се единствени важни, Apple одлучи дека неговите новини не се многу видливи, но тие се важни. Најважната промена е несомнено новиот сензор за мерење кислород во крвта, уште еден чекор за следење на важниот пат што овој паметен часовник го помина фокусирајќи се на здравјето на своите корисници. Сега не само што ќе нè предупреди ако нашите срцеви отчукувања се побрзи отколку што е потребно, или ако открие атријална фибрилација, туку исто така ќе го измери кислородот во нашата крв, важен податок за нашето респираторно здравје. Овие мерења ќе се направат без да сфатиме, како што се срцевиот ритам, но исто така можеме да извршиме рачни мерења кога сакаме. Овој нов сензор за кислород го направи дното на Apple Watch целосно различно од претходните модели, со четирите сензори за отчукувањата на срцето и уште четири нови сензори за заситеноста на кислородот.

Се разбира, оваа нова генерација на Apple Watch е придружена со нов S6 процесор, адаптација на сензорот A13 на iPhone 11 што го прави овој Apple Watch помоќен, брз и ефикасен, што овозможува екранот е 2,5 пати посветол од неговиот претходник, нешто што се цени кога ќе погледнете на екранот под силна сончева светлина. Запомнете дека овој екран има опција и секогаш да остане вклучен, за да можете да го гледате без да треба да го кревате зглобот. Екранот е сè уште со иста големина како во Серија 4 и 5, во овој конкретен модел, 44мм. Нешто што е исто така секогаш активно сега е висинскиот метар, за да видите дали на овој начин Appel Watch добро ги мери подовите што сте ги искачиле за еден ден.

Подобрена е и брзината на полнење на Apple Watch. Немаме брзо полнење што ни дава 50% батерија за половина час, но можеме да кажеме дека сме повеќе или помалку блиски бидејќи Apple Watch се полни 20% побрзо, што значи дека батеријата се полни до 80% за еден час, и целосно за еден час и половина. Ова е навистина суптилно за да можеме да го носиме Apple Watch додека спиеме, а со тоа да го следиме нашиот сон и да го користиме како будилник, бидејќи ако го оставите на полнач еден час додека вечерате ќе имате повеќе од доволно да трае до следната ноќ без да ја потрошите батеријата. Лошата вест е дека автономијата не е зголемена, така што ќе мораме да продолжиме со полнење на часовникот секој ден, како нашиот iPhone.

Говорејќи за лоши вести, во случај да не сте ја виделе презентацијата на Apple, ве потсетувам дека овој модел на Apple Watch не вклучува USB полнач. Да, го имаме кабелот со дискот за полнење, тој е и USB-A кабел (вообичаениот), а тоа значи дека ќе мора да барате полнач што го имате во фиока, и тоа не е оној за iPhone 11 Pro, бидејќи нема да работи за вас. Вклучувањето на USB-C кабел би било контроверзно затоа што многу корисници би се пожалиле, но според мене тоа ќе беше најкохерентното движење. Apple ја изгуби можноста да ги обедини сите полначи, ќе мора да почекаме уште една година или да купиме USB-C кабел за 35 €.

И, исто така, watchOS 7

Сè што рековме се ексклузивни функции на Apple Watch Series 6, но мора да ги вклучиме и сите промени што ги носи watchOS 7, кои не се малку. Режимот на мирување стана мојот омилен аларм, многу помалку интензивен од iPhone, со што се спречува будењето на целата куќа кога треба да се разбудам во шест наутро. Новите сфери се искачија на врвот на моите омилени сферида се биде GMT-сфера онаа што ми се допаѓа најмногу од сите, иако сферата Memoji што можете да ја направите од сопствениот Apple Watch е успех со најмалите.

Поврзана статија:
Што има ново во watchOS 7 во видеото

Движејќи се напред без да ризикувате

Apple продолжува да прави решителни чекори напред со својот Apple Watch. Можевме да побараме целосна независност од iPhone, еднонеделна батерија или целосен редизајн по пет генерации паметен часовник и сигурно која било од овие карактеристики ќе беше во ред. Сепак, Apple Watch е добро воспоставен производ и патоказот на Apple се чини дека е решен да преземе мали чекори што не претставуваат ризик, што од друга страна би било непотребно. Новите бои или сензорот за кислород во крвта можеби не се доволни за многумина, кои ќе го задржат Apple Watch што го имаат во моментов, но за други кои можат да се приклучат на екосистемот на Apple или кои продолжуваат да ги одржуваат своите серии 0, 1, 2 o 3. Покрај тоа, Apple дискретно ја намали цената на својот паметен часовник. Спортскиот часовник Apple во алуминиум има почетна цена од 429 € (40мм) и 459 евра (44мм), а моделите LTE се поскапи за 100 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Здраво dijo

  Здраво

 2.   Pablo dijo

  Режимот на мирување е во ред, но не и вашиот аларм; бидејќи имам Apple Watch го користам алармот како будилник и само во вибрации, така што не му пречам на мојот партнер. Сепак, опцијата за аларм во режим на мирување не дозволува да ја имате без звук и само во вибрации, се надевам дека ќе ја променат во иднина.

  Со почит и благодарност

 3.   хола2 dijo

  хола2

 4.   хола3 dijo

  хола2

 5.   хола4 dijo

  хола5

 6.   конечен коментар dijo

  Ова е коментар

 7.   hellodcdscds dijo

  мојот последен коментар

 8.   здраво3dscsd dijo

  здраво2 мој последен коментар

 9.   Гонзало dijo

  Јас сериозно размислувам да го купам