Јаболко: Цел на неутралноста на јаглерод до 2030 година

Apple продолжува да го фокусира својот начин на производство на уреди на животната средина и дека тие се развиваат на одржлив начин. Минатиот петок го објави својот извештај за 2021 година напредок во животната средина зајакнување на неговиот фокус на претходно најавените цели за постигнување неутралност на јаглерод низ целиот синџир на производство и дистрибуција до 2030 година. Самите операции на „Епл“ се неутрализирани со јаглерод од април 2020 година.

Извештајот за 2021 година посочува дека се направени значителни чекори напред за да се постигне оваа цел. Според извештајот, се намали и влијанието врз животната средина на нејзините производи во текот на минатата година и го проектира напредокот што ќе го има Apple до достигнување на нула емисии во 2030 година од оваа година, со што се воспоставува својот патоказ за влијанието врз животната средина.

Постигнувањето на целта за неутралност на јаглерод до 2030 година го принудува Apple да дизајнирајте производи што користат повеќе рециклирани материјали. Исто така, влијае на што производите мора да бидат поефикасни (Нешто за што нема да се жалиме и што веќе го гледаме на други уреди, освен на iPhone, како што е новиот MacBook со процесорот М1). Сето ова е затоа што „Епл“ има намера да ја брои количината на јаглерод што ја извлекуваат овие уреди во текот на нивниот животен век, како и колку чини нивното производство заради нивните емисии.

Една од најконтроверзните и најкоментираните одлуки што Епл ги донесе во последната година за да се приближи до неутралноста на јаглеродот е онаа елиминирајте ги шлемовите кои секогаш го придружувале iPhone во неговата кутија, како и adapидниот адаптер, оставајќи го само терминалот со кабелот како единствени предмети вклучени во продажбата. Со оваа мерка, Apple вели дека ќе спречи екстракција на 861.000 метрички тони бакар, калај и цинк од земјата. Не вклучувајќи ги овие предмети, Apple исто така ја намали големината на пакувањето на iPhone. Ова значи дека 70% повеќе телефони можат да се сместат на секоја палета за испорака, со што се намалува јаглеродниот траг при транспорт на уредите.

Во врска со синџирот на склопување и снабдување, Apple потпиша договори со повеќе од 110 производствени партнери кои се посветени на еколошката транзиција и користат 100% обновлива енергија во производството на уредите до 2030 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.