Епл ја блокираше функцијата за приватна реле на iCloud на iOS 15 во Русија

Приватното реле на iCloud нема да ја види светлината во Русија

iOS 15 и iPadOS 15 носат со себе една од најамбициозните карактеристики на Apple: Приватно реле на iCloud или приватно реле на iCloud. Тоа е алатка која му овозможува на корисникот да ја крие својата IP адреса во секое време спречување на услугите да добијат профил на локација. Apple во бета 7 на iOS и iPadOS 15 објави дека ќе ја напушти функцијата во форма на јавна бета и ќе биде официјално објавен, но стандардно оневозможен. Пред неколку месеци Apple објави некои земји дека нема да ја видат оваа функција поради проблеми со нивното законодавство. Денес тоа го знаеме Пристапот до функцијата ширум Русија е блокиран и најверојатно ќе биде додаден на листата на земји каде што функцијата нема да биде достапна.

Поврзана статија:
Приватното реле на iCloud станува бета функција во најновата бета верзија на iOS 15

Приватното реле на iCloud нема да ја види светлината во Русија

iCloud Private Relay е услуга која ви овозможува да се поврзете со практично било која мрежа и да пребарувате на интернет со Safari на уште побезбеден и приватен начин. Обезбедува дека сообраќајот што излегува од вашиот уред е шифриран и користи две независни релеи на Интернет, така што никој не може да ја користи вашата IP адреса, вашата локација и вашата активност за прелистување за да создаде детален профил за вас.

Во јуни, Тим Кук увери дека приватната реле на iCloud нема да стигне до Белорусија, Колумбија, Египет, Казахстан, Саудиска Арабија, Јужна Африка, Туркменистан, Уганда и Филипините. Во интервјуто, тој увери дека нема никаква пречка, освен регулаторни причини во секоја земја. Затоа, конечните верзии на iOS 15 и iPadOS 15 не би ја вовеле оваа функција и во случај на пристап до земјата нема да биде достапна за употреба.

 

Пред неколку часа почнаа да се појавуваат твитови и вести корисници со iOS и iPadOS 15 бета не можеа да пребаруваат со iCloud Private Relay во Русија. Всушност, ќе се појави порака која вели: 'Приватното реле на iCloud не е достапно во овој регион'. Затоа, Apple можеби ја блокираше функцијата во Русија. Затоа, би се додало на земјите во кои алатката нема да биде достапна од официјалното лансирање на оперативните системи. Исто така, може да се прошири и на macOS Monterey.

ICloud Private Relay користи два различни сервери за скријте ја IP адресата и локацијата на корисникотНа Во првиот сервер оригиналната IP адреса се елиминира, а во вториот сигналот се одбива до дестинацискиот сервер. ИП што се испраќа е лажна адреса што гео-лоцира оригинална IP адреса со цел да прима персонализирана содржина. Иако IP адресата на корисникот е скриена и ги спречува серверите да создаваат профили на прелистување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.