Apple ја отстранува апликацијата Пронаоѓач за Airpods од App Store

Во повеќе од една прилика успеавме да провериме како работењето на луѓето задолжени за прегледување на апликациите што пристигнуваат во App Store, обично покажува различни критериуми при прифаќање или одбивање апликации. Не е прв пат да прифатат апликација и подоцна да ја повлечат за да не ги почитуваат утврдените правила. Последната што претрпе погрешно толкување на надзорниците на App Store е апликацијата за која зборувавме пред неколку дена Пронаоѓач за AirPods, апликација што ни овозможува да ги најдеме нашите AirPods во ограничена област, каде што знаеме дека изгубивме тоа, користејќи го Bluetooth-от на истиот.

Како што се очекуваше, Apple ја повлече апликацијата, апликација која очигледно постигна многу добри критики во App Store, каде имаше просечна оценка од 4,5 од 5 везди. Очигледно откако оваа апликација стана позната, врвните менаџери на Apple продолжија со исфрлање на оваа апликација од продавницата со која би можеле да заштедиме пари што ќе ставиме нов AirPod, ако за жал ги изгубиме.

Откако апликацијата е повлечена, инвеститорот добил е-пошта во која го известуваме дека „неговата апликација не е соодветна за App Store“. Компанијата со седиште во Купертино не понуди и нема да понуди дополнителни информации во врска со ова. Можеби затоа што не сака корисниците да можат да ги обноват своите AirPods (ако мислиме лошо) или затоа што идејата да можат да ја понудат оваа услуга не ги остави мислите на неговите инженери. Или можеби имате идеја во иднина да понудите слична услуга, иако не знаеме како би го сториле тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хари dijo

  Понекогаш ваквите детали ме тераат да размислувам да не се држам до Apple.
  Понекогаш нема никој што ги разбира.

 2.   Хектор Санмеј dijo

  Сакам да верувам дека тоа се должи на ставање основна цена на апликацијата што се користи за наоѓање производ на Apple ... Можеби, ако деловниот модел беше поинаков, како што е поставување рекламирање во рамките на апликацијата и надоместок за отстранување на реченото рекламирање, немаше да биде повлечено ... но самото рекламирање како корисна апликација за наоѓање производ на Apple, не мислам дека оние од Купертино се забавуваат што крајниот корисник треба да плати за апликација од трета страна што се користи да пребарувате за бренд производ

  Прегратка