IOS 14.5 и watchOS 7.4 Public Betas сега се достапни

Со лансирањето на првите Betas на iOS 14.5 и watchOS 7.4, пронајдовме новина што заинтересираше многумина: како да го отклучите iPhoen со вклучена маска благодарение на Apple Watch. Сега со пристигнувањето на Јавна Бетас, секој може да ја користи оваа одлика.

Уморни сте од тоа да мора да го внесувате безбедносниот код на вашиот iPhone секогаш кога ќе се обидете да го отклучите на улица? Користењето на маската остави многу лошо влијание на Face ID на нашиот iPhone, но со доаѓањето на овие нови надградби за нашите уреди работите се менуваат радикално, бидејќи сега нашиот Apple Watch може да ни помогне да го отклучиме вашиот iPhone дури и носејќи ја маската.

За да ја тестирате оваа нова опција без да чекате Apple официјално да ја објави оваа надградба за сите, не мора да бидете развивач. Благодарение на јавната Бета програма на Apple, можеме да пристапиме до овие пробни верзии, и тие се веќе достапни за инсталирање на овие нови верзии на нашите уреди. Треба само да кликнете на овој линк и следете ги чекорите за регистрирање на вашите уреди во програмата Apple, откако ќе ги преземете профилите, ќе ги рестартирате уредите, новиот Betas треба да се појави достапен за преземање и така да започнете да уживате во оваа нова опција.

Ако во кое било време сакате да престанете со тестирање на Betas, се што треба да направите е да ги избришете профилите што сте ја преземале на вашиот Apple Watch и на вашиот iPhone и почекајте Apple да пушти верзија повисока од онаа што сте ја инсталирале, во тој момент ажурирањето треба да се појави на вашиот уред, а кога ќе го инсталирате ќе го напуштите јавноста Програма Бета, сè додека не почувствувате како да пробате нови работи повторно пред некој друг. Важно е да се напомене дека Public Betas се помалку ризични од Developer Betas, поради што тие секогаш излегуваат малку подоцна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дејвид dijo

  Искрено, одлично

  За мојата работа, постојано ја внесував лозинката бидејќи работам со маска и тоа беше непријатно, ги инсталирав ажурирањата и на iPhone и на Apple Watch серија 3 и во мојот случај работи како шарм. Радост е да го отклучите iPhone со вклучена маска и да платите со Apple Watch!