Откриена скриената технологија на новиот адаптер за молња на минихек 3.5 мм

молња мини адаптер

Елиминацијата на мини-џек-портата на новиот iPhone 7 не беше случајност, е начин да се оди понатаму ... Apple порано се ослободи од ова класично пристаниште за да добие нешто што многумина го посакуваа: тоа iPhone беше водоотпорен, и сега е. Мини-џек порт што го имав во стариот iPhone беше DAC конвертер што го трансформираше дигиталното аудио во аналогно аудио за да може да го слуша на аналогни слушалки.

Со новиот iPhone 7 Apple се ослободи од ова пристаништеДа, тие знаат дека во светот на слушалките, мини миникот е стандард и не може да се елиминира баш така (и повеќе земајќи ги предвид цените на професионалните слушалки). Решението: вклучете кабел за конвертор или адаптер Lightning во minijack заедно со новиот iPhone 7. По скокот ви го прикажуваме видеото што ни го прикажува сè што е скриено под приклучокот „Молња“ на новиот адаптер за мини-џек 3.5 мм во молња ...

Како што видовте, Мозокот на адаптерот Lightning to minijack е конвертер DAC, дигитален аудио во аналоген аудио конвертер, и не можеме да заборавиме дека minijack конекторот е аналоген аудио приклучок и затоа a DAC што го толкува дигиталниот аудио што излегува од нашиот iPhone. На крајот, го имаме истото што го имавме порано во iPhone, но во овој случај надвор од iPhone. Нешто сосема потребно за да добиете простор во хардверот на iPhone и да ја постигнете толку заситеноста.

Да аудио-фановите ќе речат дека нема ништо како аналогно аудио, но имајте на ум дека Ако ги користиме слушалките „Молња“ и го оставиме адаптерот „Молња“ на мини-џек, ќе заштедиме процеси на конверзија и аудио квалитетот ќе биде подобар, на крајот аудио-звукот на нашиот iPhone е дигитален и ова е првото нешто што треба да го земеме предвид, ова и квалитетот на музиката што ја пуштаме ... Колку и да имаме добри слушалки, ако свириме ултра компресирано аудио, може да слушнеме малку ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Eric dijo

  Иако слушалките се гром, вие не ја зачувувате конверзијата во аналогна. За да ги преместите слушалките, аналогниот е сè уште неопходен.

  1.    Хавиер Перез dijo

   добрина! некој луциден

 2.   Хавиер Перез dijo

  Секогаш бранејќи го неодбранливото…. Дали е полесно да признаеме дека Apple сè повеќе ја затвора вратата за употреба на други уреди кои не се нивни или создава дополнителен трошок за да можеме да го користиме она што сме го користеле секогаш? Оваа промена ме погодува како монументална глупост. Колку „сериозни“ слушалки на пазарот се компатибилни со овој систем? бидејќи тие мораа многу да ги подобрат овие најнови слушалки за да ги земат предвид (сите други iPhone 4,5,6 се наоѓаат во нивните кутии) ќе речете, добро, можете да го користите адаптерот ако не ви се допаѓа. Се разбира, уште еден мал кабел за носење или носење во вашиот џеб, друг кабел што со текот на времето ќе се свитка 1000 пати како каблите за полнење и ќе заврши да се расипе и ќе мора повторно да поминеме низ кутијата. Исто е како лаптопите без USB.Кој може да помисли на ... естетика? кој не користи USB? Што е многу поубав лаптоп со виси кабел за поврзување на USB? а во врска со тоа квалитетот ќе биде подобар ... зарем не сте помислиле дека процесот е ист? на крајот, треба да се изврши конверзијата Д / А и во овој случај ист број пати како и стариот систем. Квалитетот ќе зависи од конверторот што го користат сега и оној што го користеа порано. повеќе е во овој систем интервенира безжичниот фактор што порано не постоел.

  Ја следам оваа веб-страница подолго време и ми се допаѓа, ми се допаѓа работата што ја работите и ви честитам, сакам јаболко. Но, многу пати во вашите статии изгледате како веб-страница за рекламирање. Може да бидете малку понепристрасни и малку да се навлажнете со мислење кое не секогаш го брани Apple.
  Јас сум долго време фан на Apple, имам неколку iPhone, iPad, Imas.Но, тоа не значи дека секогаш ги оправдувам грешките, има. Кога нешто не успее, мора да го кажете тоа.

  Честитки!