Љубопитна интраисторија на соларната сфера на Apple Watch

Apple Watch има мноштво сфери, и како тоа да не е доволно, повеќето од нив се приспособливи речиси до точка на исцрпеност. Не служам како пример или референца, бидејќи го користам истото лице на Apple Watch од 2016 година, но тоа не значи дека можам да се зачудам по списокот со опции што ни ги става на располагање компанијата од Купертино.

Ви ја раскажуваме љубопитната интраисторија на соларната сфера на Apple Watch, која крие повеќе тајни отколку што сте можеле да замислите. Откријте го кај нас, кој знае, можеби и вие ќе го користите секојдневно.

Од лансирањето во 2014 година, Apple значително го зголеми бројот на бирање што може да ги прикажува неговиот паметен часовник, а со тоа и најпопуларниот уред за носење во историјата. Од неговите 10 природни сфери до повеќе од 31 со нивните соодветни прилагодувања што ни овозможуваат да ги приспособиме, денес врне многу, но не грижете се, Apple Watch е водоотпорен.

И покрај фактот што повеќето од нив се фокусирани на понудата на максимални можни информации на најмал простор, останува и мал сомнеж за романтичарите на астрономијата и небесните тела, тоа е она што ве донесе овде денес и што ќе дозволи ќе ти кажам што се крие зад бирачот за сонце на Apple Watch.

Со доаѓањето на watchOS 6 во април 2020 година, дебитираше соларниот бројчаник, но оваа тема добива двојно поголемо значење со доаѓањето на пролетта. Веројатно сте меѓу милионите луѓе кои страдаат од сезонско афективно растројство (САД). Доаѓањето на пролетта негативно влијае на нашата душевна состојба со симптоми идентични на оние на добро познатата депресија, а токму еден од најдобрите лекови за ова привремено нарушување е токму максималното уживање во дневната светлина.

Деталите за бирање сонце

Сончевото лице на Apple Watch се состои од бројчаник со 12 нотации, но кој гласи како 24-часовен часовник. Во него, дел од бројчаникот ќе биде прикажан во светло сина, а друг дел во темно сина, во овој случај осветлената област точно ќе ги специфицира сончевите часови во кои ќе уживаме во текот на тој ден во зависност од локацијата на која се наоѓаме, затоа, темната зона ќе се однесува токму на ноќните часови. Во суштина, линијата што ги разликува двете бои ќе означува и изгрејсонце и зајдисонце.

Од своја страна, бирачот што го означува времето ќе симулира да биде Сонце, на ист начин како што ќе имаме уште една мала внатрешна сфера која ќе ни го покаже стандардниот часовник, кој можеме да го приспособиме без разлика дали сакаме во аналоген формат или ако го сакаме во дигитален формат. И, конечно, сите четири агли на лицето (бидејќи Apple Watch е „квадрат“ часовник) ви се достапни за да додадете какви било компликации, бидејќи некои од нив ќе се прилагодат на контурата на избраната сфера, како и обично.

Исто така, во случај да го избереме дигиталниот подбирач, ќе ни биде понудена втора рака околу маркерот на час, за да имаме максимална можна прецизност.

Конечно, ако ја притиснеме сферата ќе ни бидат понудени информации за точниот момент на сончево ниво во денот кога сме, како и детал во врска со вкупните дневни часови во кои ќе уживаме.

Како да се разбере работата на сончевата сфера

Очигледно сите овие информации и различни бои што ги дава соларната сфера на Apple Watch се дизајнирани за повеќе отколку само да се види кога е ден и ноќ. Како прво, ќе започнеме со основа која може да ви го уништи умот: Во реалноста, зората/самракот е посложена од транзицијата помеѓу денот и ноќта.Навистина, точното време ќе зависи од алатката што сакате да ја дадете на изгрејсонце, како и од локацијата каде што се наоѓате.

За да се поедностави вашето разбирање, ќе го користиме терминот „самрак“, кој не е ниту повеќе ниту помалку од индикаторите за пред самрак и пред зори. Сепак, бирачот за сонце на Apple Watch користи вкупно пет различни нијанси на сино за да го претстави времето од денот (или ноќта) во кое се наоѓаме, ајде да ги разделиме од најтемни до најсветли:

Слика: Солинруиз (на Википедија)

 • Ноќ: Потемната боја на бројчаникот едноставно и едноставно ја отсликува затворената ноќ.
 • астрономски самрак: Оваа боја на сферата, втората најтемна, ќе го одразува астрономскиот самрак, односно кога Сонцето е < 18º и што ни овозможува да видиме ѕвезди со шеста величина со голо око.
 • Наутички самрак: Во овој момент ќе се прикаже кога Сонцето е < 12º под хоризонтот. Пристигна овде, ѕвездите од прва и втора магнитуда ќе бидат видливи со голо око.
 • граѓански самрак: Претпоследната боја ќе покаже дека Сонцето е < 6º под хоризонтот и затоа може да се видат и ѕвездите и планетите со прва магнитуда.
 • Ден: Посветлата боја на бирачот ќе ги одразува часовите на целосна дневна светлина.

И вака Apple одлучи да работи со необична прецизност за обичните компании, но вообичаено во компанијата од Купертино, сфера која и покрај се, ќе ја користат само како општо правило од љубителите на астрономијата или во неговите дефекти оние кои ја прочитале оваа статија и решиле да се занесат од оваа љубопитна сончева сфера.

И покрај се, тоа е убава сфера сама по себе, во многу интересни сини тонови, иако Apple инсистира на својата навика да не ги нуди компликациите во нивните природни бои во сите сфери, замислувам дека со намера да ја зачува магијата на овој тип на сфери специфични за секој дизајн. Како и да е, добро време е да ја конфигурирате сончевата сфера на Apple Watch, сега можете да се насмевнете затоа што веќе ги знаете сите нејзини внатрешни и надворешни работи. дали можеш да го видиш со истите очи?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.