IOSе видиме ли редизајнирано мултитаскинг за iPhone-и во iOS 14?

Во последниот WWDC Apple скоро сто проценти го насочи своето внимание кон iPadOS. Логично беше. Тоа беше нешто ново, нешто нарушувачко и нарушувачко кон она на што бевме навикнати. Сепак, на „Епл“ истекуваат куршумите во комората за да ги воодушеви своите гледачи без да бидат нови карактеристики или нови производи. Можеби е ред препродажба на iOS и максимизирајте ги ресурсите на вашите iDevices за употреба на нивните оперативни системи. Една опција може да биде да се даде вистински чекор напред и повторно овозможете мултитаскинг на iPhone во iOS 14, 10 години по првото појавување во iOS 4.

Мултитаскинг од iOS 4 до iOS 14, дали наскоро ќе видиме промени?

Една од најрелевантните промени во светот на Apple беше доаѓањето на iOS 4. Тоа беше прв пат да го знаеме името на iOS да се однесува на оперативниот систем на паметните телефони на големото јаболко. Ова име се смени во познато како iPhone OS. Сепак, името не беше сè што беше ново вклучено во ажурирањето. За прв пат знам воведе вистинско мултитаскинг. Несигурен мултитаскер, ужасно и инфуктивно во споредба со она што го имаме сега, но во тоа време тоа беше нешто што означуваше пред и потоа. Како доаѓањето на FaceTime или можноста за прилагодување на позадината со ваши сопствени слики.

10 години подоцна има многу критичари за мултитаскинг на iPhone. Со скоро седум инчни екрани, iPhone-а дозволуваат само менувајте апликации додека ја одржувате нивната активност во позадина. Само тоа. Ништо повеќе. Затоа голем дел од корисниците бараат од Епл промена за подобрување алатка која треба да биде покорисно. Ако го споредиме со iPad, иако има поголем екран, има многу повеќе функции: Сплит приказ, екран на екран, итн.

Многу концепти веќе се насочуваат кон iOS 14 со нови карактеристики поврзани со активност во заднина. Сепак, нема гласини или индикации дека Apple работи на донесување на овие оригинални одлики на iPad на iPhone. И, може да биде грешка: да не се искористат бруталните можности на новите iPhone-и и да се ограничат на историска конвенција дека iPhone-ите не мора да можат да прават повеќе од една работа на екранот истовремено. Можеби е време да се преформулира, да се направи промена и да се дозволи експлоатација на оперативен систем и функција што ќе има 10 години на 7 јуни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.