Нова апликација на Apple за Windows 10 ќе започне оваа година

iTunes за Windows

Со лансирањето на macOS Catalina, Apple отстрани каква било трага од iTunes, таа апликација сè-во-едно што стана главоболка за сите корисници кои беа принудени да ја користат поради големиот број вклучени функции иако во претходните години беа отстранети неколку функции за да се додадат нови.

Сепак, на Виндоус, корисниците сè уште ја имаат апликацијата iTunes, апликација што ги интегрира сите услуги на Apple, вклучувајќи ја и апликацијата за уживање во стриминг музичката услуга на момците од Купертино. Но, тоа би можело да се смени оваа година доколку се оствари најновата гласина објавена од италијанска веб-страница.

Според веб-страницата Aggiornamenti Lumia, Apple планира да лансира нова апликација за Windows, апликација што ќе бидат достапни директно преку Мајкрософт продавницата, каде што во моментов можеме да ја најдеме апликацијата iTunes. Оваа публикација не детализира за каква апликација станува збор, но не е тешко да се замисли за какви апликации може да се работи: Apple Music и Apple TV +.

Минатата година, „Епл“ објави оглас за вработување, барајќи инженери за изградба на следната генерација на мултимедијални апликации за Windows, понуда за работа каде што требаше да има едно од основните барања искуство во Универзална платформа за Windows (UWP), Со цел да се создаде компатибилна апликација и за Windows 10 и за остатокот од екосистемите на Windows, што во овој случај би било Xbox на Microsoft.

На овој начин, Apple сака олесни пристап до Apple Music и Apple TV + на корисниците кои ја користат конзолата Microsoft како мултимедијален центар во своите домови. iTunes пристигна во Microsoft Store во 2018 година, апликација со која можеме да уживаме во Apple Music, нашите омилени подкасти, да читаме книги ... функции кои од лансирањето на macOS Catalina, станаа целосно независни.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.