„Епл“ испорача повеќе од 40 милиони уреди за носување во последниот квартал на 2019 година

Епл Види

Во последните неколку години, „Епл“ успеа да ја намали, барем делумно, зависноста од „Ајфон“, која компанијата секогаш ја имала, лансирајќи нови уреди кои спаѓаат во категоријата носења и каде што наоѓаме и Apple Watch и различните модели на AirPods. И засега, стратегијата се чини дека е вистинската.

Момците од Купертино, никогаш не ги објавија бројките за продажба на Apple Watch, како и AirPods, и веќе една година, тие престанаа да објавуваат бројки за продажба на iPhone, iPad и Mac. За да добиеме идеја за обемот што Apple го движи во категоријата носења, ги имаме аналитичарите.

Продажба на носливи Q4 2019 година

Според момците од ИДЦ, „Епл“ испорача повеќе од 2019 милиони уреди за носување во текот на последниот квартал на 43.4 година, со што доби 36,5% удел на пазарот и претставува раст од скоро 120% во споредба со истиот период од претходната година.

Втората компанија која порасна најмногу во овој сектор е Самсунг, што е на третата позиција и испорачува 10.5 милиони носени уреди со пазарен удел од 8.8% и раст од 127,6% во споредба со истиот период од претходната година.

На втората позиција, во однос на продажбата, ја наоѓаме Xiaomi, со удел на пазарот од 10,8%, раст од 71.1% и испорачани 12.8 милиони уреди. Huawei затвори со 7.8% удел на пазарот и Fitbit со 5% удел на пазарот.

Од 5-те компании кои се на чело на оваа класификација, е онаа што доживеа најмал раст во последната година Fitibt, компанија што Google ја купи пред неколку месеци, додека Самсунг е тој што најмногу порасна.

Пазарот порасна за 82,3% во 2019 година, раст што ќе продолжи уште во следните години, бидејќи жичените слушалки веќе не се опција меѓу корисниците и производителите престануваат да го вклучуваат приклучокот за слушалки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.