Apple поднесе патент за мерење на крвен притисок со манжетна што се растегнува

Патент за крвен притисок на Apple Watch

Гласините за Apple Watch Series 7 отидоа многу подалеку од она што навистина беше. Во првите месеци, многу филтри укажуваа на интеграција на поголем број биомедицински сензори, вклучително и технологија за мерење на крвниот притисок. Сепак, ништо од тоа не било такаНа Ако е точно дека Apple продолжува да работи на дизајнирање технологии за мерење на крвниот притисок без потреба од надворешни елементи, иако тој процес е бавен. Она што го знаеме е Новиот патент на Apple покажува систем способен за мерење на крвниот притисок користејќи нараквица или надворешен предмет што сугерира каиш на Apple Watch.

Патентот вклучува нараквица со повеќе сензори компатибилна со каиш на Apple Watch

La нов патент објавено од Канцеларијата за патенти и трговски марки на САД Пред неколку часа, четворица инженери на „Епл“ го нарекоа „Рака за притискање на крвниот притисок“. Во самиот патент се појавува како би изгледал создаден уред за мерење на крвниот притисок во форма на продолжена манжетна. Во аргументацијата на публикацијата гледаме како понекогаш се потребни периодични мерења во текот на целиот ден на крвниот притисок и дека би било неопходно да се остави бендот на место за да се избегне ставање и повлекување постојано.

Тоа е причината зошто Apple се одлучува за продолжен систем кој би бил оставен вклучен и ќе работи автономно. Системот со кој се проширува и склучува договори се базира на а течност во внатрешната комора каде што се поврзува со друга комора што го пренесува протокот, сето тоа сместено во магацин. Овие комори можат да разменуваат течност со резервоарот и би овозможиле да се зголеми или намали должината на лентата и да се прилагоди на екстремитетот на корисникот.

Поврзана статија:
Серија на Apple Watch 7: поголем, потежок, повеќе ист

Покрај тоа, не само што зборуваме за крвен притисок, туку оваа лента може да носи притисок, слух, топлина, положба, оптички сензори, акцелерометри, жироскопи, магнетометри или други биомедицински сензори. Овие сензори би имале различни видови технологии како што се капацитивно, ултразвучно, оптичко или термичко откривање.

Суштината на сето ова е тоа Apple продолжува да работи на технологии поврзани со здравјето. Покрај тоа, иако може да изгледа уред надвор од линијата на работа на големото јаболко, вистина е дека бендот сугерира прерамка за Apple Watch. Можеби вашата крајна цел е да ја интегрирате целата оваа технологија во ремен што ни овозможува, во одредени прилики, да го измериме крвниот притисок. Додека не развијат систем способен за мерење без потреба од надворешни притисоци врз сопствените крвни садови на корисникот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.