„Епл“ ја пофали новата политика за следење на транспарентноста на апликациите со ново соопштение

Веќе неколку недели работиме iOS 14.5, најновата верзија на оперативниот систем на Apple за мобилни уреди. Нов iOS чија главна новина беше новата политика на транспарентност во следењето на апликациите, политика што им дава на корисниците поголема контрола при изборот што може да следи некоја апликација за нас. ДО Јаболко се грижи за нашата приватност, и токму за ова новата политика, и нашата приватност, се протагонисти на новиот оглас на компанијата ...

Како што видовте, сè започнува со едноставно кафе. Од таму сè станува комплицирано и сите луѓе што наидоа на нашиот протагонист почнуваат да го следат и да собираат информации од него. Нешто што сочувствително потсетува на тоа што прават некои апликации и чии практики Apple сака да ги контролира. Ова завршува со iPhone и најновата надградба на iOS 14. Сега можеме да избереме кои апликации можат или не можат да нè следат, па дури и какви информации да споделат со нив. Сите да избегнеме дека сме цена што треба да ја платиме без да знаеме за тоа. И дали е тоа Досега, апликациите знаеја премногу за нас, тие не придружуваа 24 часа на ден и собиравме информации и потоа додајте ги и заработете ги сите овие податоци, и што е најлошо, повеќето луѓе не се свесни за тоа колку апликација знае за нас.

Новиот iOS 14.5 ни ја носи новата политика на транспарентност на Apple, политика што ни овозможува да избереме и да ги снемаме овие траги исто како што се случува на крајот од најавата на Apple. Се разбира, секогаш ќе имаме можност да дозволиме апликација да нè следи кога сакаме. Покрај сето ова, преку App Store можеме да знаеме и какви податоци собира секоја апликација што ја пребаруваме. И ти, Дали го блокирате следењето на нашите податоци од апликации? Дали сте дозволиле кое било од следењето?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.