Apple ќе го претстави својот фискален прв квартал во 2017 година на 31 јануари

Страница на инвеститори од Apple; Прв фискален квартал од 2017 годинаКако на секои три месеци и како што прават многу големи компании, „Епл“ веќе објави кога ќе ги презентирате резултатите од вашето прв фискален квартал од 2017 година, што се совпаѓа со месеците октомври, ноември и декември 2016 година. Конференцијата ќе се одржи во вторник, 31 јануари во 14:00 часот Пацифик / 17:00 часот Источно, што се совпаѓа, ако не се лажам, со 23: 00h полуостров во Шпанија.

Како и сите конференции од ваков тип дадени од големи компании како онаа во режија на Тим Кук, информациите што тие ќе ги откријат Јануари 31 Beе биде важно, во овој случај затоа што ќе се соберат вистинските продажби на iPhone 7 и iPhone 7 Plus, што е поинтересно да се знае колку iPhone 7 од 5.5 инчи се продадени за да биде уред со двојна камера. Исто така, ќе знаеме дали општата продажба на iPhone продолжува да опаѓа или дали најновите лансирања успеаја да го променат, макар и малку, трендот што започна пред 9 месеци.

Инвеститорите ќе дознаат за првиот фискален квартал на „Епл“ на 31 јануари

Други информации што ќе ги знаеме на последниот ден од јануари се продажбата на новата MacBook Pro, лаптоп кој пристигна во октомври со главните новини на Touch Bar и Touch ID. Според сите анализи, продажбата започна добро, но сè можеше да се промени откако се дозна дека автономијата на овој нов лаптоп со јаболка не е добра како претходните модели.

Во четвртиот квартал од 2016 година, што се совпаѓа со јули, август и септември истата година, „Епл“ оствари 46.900 милијарди профити, од кои 9.000 милијарди долари беа нето профит. Првиот квартал од 2017 година се очекува да ги промени „лошите“ резултати добиени во 2016 година, со придобивки од 76-78.000 милиони долари и раст од 38-38.5%.

Што и да објават, на 31-ви ќе имаме важни вести, или негативни или позитивни за оние од Купертино. Ако Apple ја започне годината добро, 2017 година може да постави нов рекорд, сè додека iPhone-от што го презентираат оваа година е она што сите го очекуваме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.