10 -те најпотценети карактеристики во iOS 15 [ВИДЕО]

iOS 15 Неодамна беше објавен и продолжуваме да го анализираме подлабоко новиот фирмвер за мобилните уреди на компанијата Купертино (iPhone, iPad и iPod Touch). Затоа, продолжуваме со серија водичи за iOS 15 што ќе ви го олеснат животот.

Затоа, не пропуштајте ги овие десет функции на iOS 15 што не ги знаете и кои се најмногу потценети од корисниците. На овој начин ќе можете да извршите задачи многу побрзо, да заштедите батерија и да ги подобрите перформансите на вашиот iPhone на најлесен можен начин, дали ќе го пропуштите?

Повеќе информации во апликацијата Време

Апликацијата Weather на iOS 15 е една од големите заборавени од големите остатоци од вести што ни се даваат малку по малку. Со доаѓањето на новиот фирмвер, апликацијата Tiempo додаде серија функционалности во форма на „Блокови“ распределени низ корисничкиот интерфејс, можеме, на пример, да визуелизираме разни информации како што се врнежите, квалитетот на воздухот, па дури и температурата со воздушна карта.

Имаме многу подобрувања во дизајнот и повеќе информации што ќе ни овозможат да ја знаеме положбата на сонцето, времето на изгрејсонце и зајдисонце, значајните промени на времето во нашата област и серија интерактивни мапи како оние што ги споменавме погоре.

Можност за забрзување видеа и подкасти

Оваа нова функционалност што ни овозможува да ја забрзаме аудиовизуелната содржина што ја перцепираме ќе работи и во мајчин апликации и во интегриран плеер на Safari за оние веб -страници што немаат интегриран интерфејс за репродукција.

Многу е едноставно, во долниот лев дел ќе се појави ново копче што ќе ни овозможи да ја прилагодиме брзината на репродукција според нашите потреби. Тоа е особено интересно кога слушате подкасти, како оној што го правиме неделно и што го препорачувамеНа Искористете го максимално вашето време и забрзајте подкасти и видеа врз основа на вашите потреби, едноставно со притискање на копчето во долниот лев агол ќе имате моментално прилагодување на брзината.

Променете ја големината на текстот од Контролниот центар

Мислење на компаниите Тие неодамна ви кажаа за вестите за iOS 15 поврзани со големината на текстот и пристапноста, на овој начин ќе се подобри нашиот начин на интеракција со оперативниот систем и работите ќе ни бидат многу полесни.

Во овој случај, Ако отидеме во Поставки> Контролен центар и ја додадеме опцијата за големина на текст, копче ќе се додаде во Контролниот центар што ќе ни овозможи веднаш да ја прилагодиме големината на текстот и за одредена апликација и за целиот систем.

Брзо уредувајте аларми

Ова е една од оние мали новитети кои се поклопуваат со претходните системи и кои не завршуваат со тоа што не ни ставаат премногу јасни начини како да го направиме тоа. Во апликацијата Часовник, ако одиме во делот Аларми имаме копче во горниот лев агол што ни овозможува да ги уредуваме.

Меѓутоа, сега не е потребно да го притиснете ова копче, ќе биде доволно да се лизне аларм од десно кон лево за да може да го избришете или да кликнете на алармот за да н take одведе до поставката што ни овозможува директно да го промениме, сега е многу побрзо и поинтуитивно.

Прелистување помеѓу прозорците на Safari

Како што добро знаете, Safari беше далеку апликација која доби најмногу вести со iOS 15, И можеби многу од овие вести не се добри за вас.

Ако ја притиснете и држите лентата за пребарување Safari и повлечете нагоре, мулти-прозорецот ќе се отвори исто како и мултитаскингот на iOS. Слично на тоа, сАко сакате да се движите помеѓу различните прозорци што ги имате активни, само треба да ја лизнете лентата за пребарување од лево кон десно за да направите брзи промени помеѓу нив.

Известувања за временска апликација

Се враќаме на Weather апликацијата на iOS 15 за да очекуваме интересна новина, сега, ако одите во делот за да додадете локации и кликнете на иконата (…) која се наоѓа во горниот десен агол, ќе можете да пристапите до персонализација на поставките за информации.

Една од новите карактеристики е можноста за активирајте известувања за временски промени за локации. За жал, овие известувања с are уште не се активни во Шпанија, но тие се на многу други локации, проверете го тоа во вашата.

Директен пристап до FaceTime од апликацијата Messages

Апликацијата Messages доби многу мал редизајн, и покрај широката употреба во области како што се Соединетите Американски Држави, во Шпанија и ЛАТАМ с still уште сме врзани за WhatsApp како главна услуга за пораки. И покрај ова, Apple не се откажува и продолжува да нуди подобрувања.

Компанијата Купертино го додаде логото на FaceTime во горниот десен агол на нашите разговори за Пораки. Ако кликнеме на него во разговор, тоа ќе ни овозможи брзо да започнеме повик FaceTime, само видео и аудио, со што ќе го забрзаме начинот на поврзување со нашите сакани.

Снимајте активност за приватност на апликацијата

Сега можете строго да ги следите интеракциите што ги прават апликациите со вашите приватни информации, за да го направите ова едноставно Мора да отидете во Поставки> Приватност и во последниот дел од делот можете да активирате неделен запис во врска со приватноста на апликациите.

Покрај тоа, ќе можете да извезувате датотека со информации поврзани со приватноста на овие апликации преку различни средства за да извршите исцрпна контрола.

„Споделено со мене“ на Apple Music и подкасти

Сега, ако споделувате содржина на Подкаст или Епл музика, ќе можете брзо да пристапите до неа директно од апликацијата Пораки што интегрира нов плеер. Слично на тоа, и Podcast и Apple Music и Apple TV + додадоа нови делови во платформата за пребарување наречена „Споделено со мене ...“ што ќе ви овозможи брз пристап до тој тип на аудиовизуелна содржина што сте ја добиле преку iOS Messages. Многу интересна карактеристика што ќе го подобри начинот на конзумирање на целата ваква содржина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.