ТОП 10 апликации со виџети на заклучениот екран

Поминаа 14 дена откако Apple го објави iOS 16 како реалност во Keynote и една недела помалку откако првата целосна верзија беше објавена за пошироката јавност. Еден од најголемите новитети на овој оперативен систем беше неверојатната можност за прилагодување на почетниот екран, од фонтот, преку фотографии кои се надредени на времето или можноста за вклучување додатоци за апликации кои го дозволуваат тоа. А за второто, веќе нема неколку апликации од трети страни кои нудат нови виџети за да можеме да го подобриме начинот на кој работиме со нашиот iPhone.

Во раните денови, и покрај фактот што многу апликации веќе се ажурираа за пристигнувањето на iOS 16, повеќето достапни виџети беа оние на домашните апликации на Apple, кои можеа да ставаат графички контроли за потсетници, временски услови, активност (сега кога може да ги затвори прстените само со iPhone, без Apple Watch, тоа беше одличен начин за мотивирање на луѓето), аларми итн. Но, малку по малку, многу трети страни го негуваат и прошируваат опсегот на можности со ажурирање на нивните апликации за да вклучат функционални графички контроли на заклучениот екран на нашиот iPhone. И ова се најдобрите што успеавме да ги тестираме.

 • Plant Daddy – Потсетници за наводнување на нашите растенија. Оваа апликација ни нуди едноставни потсетници за наводнување на нашите растенија во зависност од видот што го имаме, без да се грижиме за тоа кој ден во неделата е да знаеме дали нашите растенија бараат наша грижа. Виџетот зазема две позиции на заклучениот екран.
 • Купувајте – За да ги следите нашите нарачки. Со оваа апликација можеме да вклучиме графичка контрола на заклучениот екран за да ги следиме нашите нарачки од сите веб-локации на Shopify. Ако сте еден од оние кои не можат да чекаат повеќе за да знаат кога ќе пристигне вашата нарачка, ова е графичката контрола.
 • FotMob – За љубителите на фудбалот. Апликацијата ви овозможува да вклучите графичка контрола каде што се прикажуваат вести и ажурирања од светот на фудбалот. Дека вашиот тим ја освојува лигата? Ќе бидете првите што ќе дознаете дури и без да го отклучите вашиот iPhone.
 • Календари – Многу визуелна и моќна алтернатива на традиционалниот календар на Apple. Ни овозможува мноштво графички контроли, од кратенки за создавање нови настани, до типичен потсетник за вашите планови за денес, показател за тековниот ден... прекрасен.
 • Зони - за меѓународни патници или работници. Zones ни овозможува да видиме различни временски зони на прв поглед.
 • Widgetsmith – Продолжуваме со прилагодување. Widgetsmith веќе предизвика возбуда со пристигнувањето на графичките контроли во iOS 15, овозможувајќи ни да ги приспособиме нашите почетни екрани со сите видови можности: да додаваме фотографии, календари, белешки, часовници, кратенки... и сè што е 100% приспособливо во фонтови и бои . Па, неговото ажурирање ни носи повеќе од истото за заклучениот екран овој пат.
 • SocialStats – Визуелизирање на вашето влијание на социјалните мрежи. SocialStats ни овозможува да имаме информации за нашата омилена социјална мрежа на прв поглед и, на пример, да можеме лесно да го провериме бројот на следбеници што ги имаме на Twitter.
 • Carrot Weather – Една од историските алтернативи на апликацијата Apple Weather. Carrot Weather е ажуриран и сега ни овозможува да донесеме информации за времето на нашиот заклучен екран. За да не го заборавиме чадорот во најлошите моменти.
 • Летечки - да не пропуштите ниту еден лет. Благодарение на Flighty, ќе можеме да имаме информации за тоа колку преостанува времето на летот, времето на полетување и други клучни информации кога се возиме со авион. Ако доцниме, сигурно помага да не губиме време за отклучување на нашиот iPhone.
 • Домашен виџет – Заменете ги кратенките на некој начин за домашна автоматизација. Ни овозможува да имаме директен пристап до дејствата на нашите уреди HomeKit.

Сигурно очекуваме многу од оваа функционалност во наредните месеци, како и од известувањата во живо кои ќе пристигнат во следните верзии на iOS 16. нов начин на интеракција со нашите уреди во рацете на трети страни и со сите можности на светот што претстои. Врската до сите нив ја оставаме во App Store подолу за да можете лесно да ја преземете.

Plant Daddy — Потсетници за вода (врска на AppStore)
Растенијата тато - потсетници за водаслободен
Купувајте: Сите ваши омилени брендови (линк на AppStore)
Купувајте: Сите ваши омилени брендовислободен
FotMob - Резултати од фудбалот (врска на AppStore)
FotMob - Резултати од фудбалотслободен
Календари: Мои задачи и агенда (врска на AppStore)
Календари: Мои задачи и агендаслободен
Виџетсмит (врска со AppStore)
Виџетсмитслободен
Виџет за социјална статистика (врска на AppStore)
Виџет за социјална статистикаслободен
CARROT Време: предупредувања и радар (врска на AppStore)
Морков Време: предупредувања и радарслободен
Flighty - Следење на летови во живо (врска на AppStore)
Flighty - Live Flight Trackerслободен
Домашен виџет за HomeKit (врска на AppStore)
Домашен виџет за HomeKitслободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.