12 тајни скриени во EarPods и сите други компатибилни слушалки за iPhone

Тајни карактеристики на EarPods

На секој продаден iPhone, околу слушалки за уши дојде стандард. Без да бидат најдобрите на пазарот, овие кациги за во уши претставуваат важен квалитативен скок во споредба со оние што беа понудени претходно и тоа е нешто што се цени.

Ако редовно ги користите EarPods, веќе ќе знаете дека тие имаат мал далечински управувач со интегриран микрофон за да ги користите како hands-free. Покрај ова, копчињата служат и за контрола на други аспекти на музиката и репродукција на повици. Подолу имате 12 дејства што можете да ги извршите од вашите EarPods или слушалки со компатибилен далечински управувач за iPhone:

 1. Со еден клик на централното копче започнете или паузирајте ја репродукцијата на музиката.
 2. Две притискања на централното копче ќе ја прескокне тековната песна и ќе се игра следниот.
 3. Три кликања на централното копче ќе не направат вратете се на песната или претходното поглавје.
 4. Twoе се направат два тастатура, држејќи го второто песна брзо напред.
 5. Три тастатура и држење на третиот ќе дозволи врати се во песна побрзо.
 6. Со еден клик на средното копче додека примаме повик ќе ни овозможи да одговориме на тоа. Ако повторно притиснеме, ќе ја обесиме другата личност.
 7. Ако сакаме одбие дојдовен повик, еднаш го притискаме централното копче и го оставаме притиснато додека не слушнеме неколку сигнали што го потврдуваат отфрлањето.
 8. Ако правиме повеќе повици во исто време, кликнување на централното копче ќе ни овозможи да се менуваме помеѓу секоја од нив.
 9. Притискање на централното копче двапати и држење притиснато по втор пат ќе ги завршиме сите повици дека сме активни во исто време.
 10. Повикај Сири од слушалките е можно ако еднаш го притиснеме централното копче и го оставиме притиснато.
 11. Откако ќе се активира Сири, можеме направи нови истражувања со секој поединечен клик на средното копче.
 12. Ако сакате да ги користите слушалките како далечински активирач за камераЕдноставно кликнете на копчето за зголемување на јачината на звукот на EarPods.

Сигурно многу од вас знаеја некои од овие 12 скриени функции во EarPodsСепак, имањето единствено копче веројатно нè натера да заборавиме на некои од претходните команди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хернан Хавиер Камачо dijo

  Сè работи на некои JBL J33i

 2.   М.М. dijo

  Сите овие функции се многу добри и интересно е што ни го објаснуваат толку јасно во овој пост, но реалноста е дека во пракса работи доста лошо. Пробав во неколку наврати и се откажав од досада за тоа колку е слабо дизајниран. Тоа е многу непрецизно и неефикасно, најверојатно што ќе се случи ако го користите за да одговарате на повици е да завршите случајно да го закачите повикот и да се засите од нив.

 3.   Германски Силва dijo

  Овие не се само функции на EarPods ... оние пред нив сè уште ги исполнија истите функции ... и онаа на насловот „тајни“ ... премногу сензационални.

 4.   Elоел Дијаз Васконез dijo

  Основно

 5.   Диего Баун dijo

  Тие не се толку скриени, но за почетниците е во ред

 6.   Анонимен dijo

  Написот е копиран од Applesencia, каде што пред неколку дена беа изнесени истите точки:
  http://applesencia.com/2015/02/todas-funciones-earpods-apple
  Барем сте промениле нешто за да изгледате поразлично, но гледам многу недостаток на оригиналност од страна на некои писатели на овој блог, вие сте како Самсунг на блогови за Епл

  1.    Начо dijo

   Ајде да видиме, јас секогаш инсистирам на тоа дека информациите се универзални и не припаѓаат на никого. Applesencia е придружен блог и ако претходно го објавиле објавувањето, мислам дека е одлично. Секој ја зема организацијата најдобро што може, но ајде, ние не сме копирале ништо:

   http://www.imore.com/secret-headphone-shortcuts-twelve-clicks-better-control-your-iphone-ipad-and-mac

   Секој од нив има свои извори исто како што имате свои извори за да бидете во тек со новостите. Сите блогови со тематика на „Епл“ зборуваат за истата работа, порано или подоцна, но за истата работа. Се најдобро

 7.   Анонимен dijo

  Покрај тоа, статијата ја следи истата структура како и на Аплесенсија, 2 почетни пасуси, точките со 12-те команди и последниот пасус, и сите делови што зборуваат за истата

  Ако знам дека сум тежок и нема никаква врска со статијата, но заморно е да ми ставите статија што веќе ја прочитав на друг блог и не е прв пат

  1.    Начо dijo

   И јас одговарам на овој друг. Структурата на објавата, сите мои објави се вакви, и кога ќе кажам сè, сè е. Можете да ја проверите мојата историја за да ја проверите.

   Што се однесува до читањето на статија што сте ја прочитале на друг блог претходно, не можам да ви помогнам таму. Само не читајте исти вести на различни страници и воила, ниту јас навистина го разбирам овој проблем. Секој ден гледам 8-9 пати повторувани вести и ништо не се случува. Го прочитав блогот што најмногу ме интересира или првиот што го фаќам и тоа е тоа.

   Поздрав и благодарам за коментарот.

   1.    анонимен dijo

    Благодарам Начо што ми одговори, ги разбрав вашите коментари и блогот! Јас поправам! Вистина е дека можете да ги имате вашите извори, и ако информациите се бесплатни / универзални, можете подобро да го разберете овој блог, секогаш ве читам, сакам да ги читам сите статии, па имам проблем, а тоа е дека влегувам во сите од нив пред да го прочитам насловот и не знам што ќе најдам хахаха

    благодарам за сите поздрав Начо

 8.   Андрес Рангел dijo

  Јас го користев само за да ја зголемам јачината на звукот нагоре и надолу и да ја запрам песната хахаха

 9.   Днирктеувв dijo

  Тајни на EarPods?
  Ова е дел од системот на производи, и според мое искуство, повеќето мобилни уреди го имаат без оглед на слушалките што ги користите сè додека имаат команден центар.

 10.   Пако ел чато dijo

  Имам некои подножје и самсунг галакси s4 & не може да се подигне & намали јачината на звукот и го пробав со iphone 4s & работи, но во галаксијата не може, зошто?

 11.   Ентони dijo

  ОНИТЕ НАВОДНИ ТАЈНИ ВЕREЕ СЕ ПИШУВААТ ВО ПРИРАЧНИКОТ ЗА УШИ, ДОКОЛКУ ИМАТ ОВИЕ ФУНКЦИИ, ПОРАДИ ТИЕ ПИРАТИ