125 милиони корисници користат FaceTime и пораки дневно

Од почетокот на заклучувањето, услугите за видео повици вртоглаво се зголемија во последните неколку недели. Една од услугите што доживеа најголем раст е Зум, кој премина од 10 милиони корисници на ден 300 милиони во последната недела. Па не, уште еднаш, момците од Зум излажаа.

Неколку дена откако тврдеа дека имаат 300 милиони корисници дневно, Тие потврдија дека биле во заблуда?. Да, излегува дека таа бројка се однесуваше на активните учесници на ден, што не е исто како и бројот на корисници (времето ќе покаже колку време му треба на Зум да заврши со копањето на неговиот гроб). Ние исто така ги знаеме бројките за употреба за темите на Microsoft, Google Meet, Cysco Webex ... но што е со FaceTime?

Поврзана статија:
Дали FaceTime со многу луѓе ве полудува? iOS 13.5 ќе овозможи оневозможување на автоматските зумирање

На конференцијата за економски резултати одржана вчера, Тим Кук изјави дека од кога започнале мерките за ограничување практично во целиот свет, услугите на Пораките и FaceTime се користат во просек од 125 милиони корисници на ден.

Двете услуги се различни, па затоа не би било лошо за Apple Haveе ги одделев овие бројки за да добиете идеја за употребата на FaceTime, платформата за видео повици на Apple, која работи само на уреди од компанијата со седиште во Купертино.

Она што е јасно е дека во текот на следните неколку месеци, употребата на видео повици ќе продолжи да расте и на работното место (за работниците кои можат да продолжат да ја развиваат својата работа од дома) и во приватната сфера.

Практично сите компании додаваат нови функции на нивните услуги за видео повици со цел да привлечат што повеќе корисници, нудат некои од нивните услуги бесплатно за ограничено време, како што е случајот со Google Meet, платформата за видео повици на Google за бизниси.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.