21 трик со iPad и iPhone за кои веројатно не сте знаеле

21 трик што не сте ги знаелеПред многу години го купив мојот прв iPhone, пред да ја користам платформата BlackBerry, потоа го купив мојот прв iPad Mini, кој сега го користи мојот син; Ми требаа години да научам и откривам различни трикови што можете да ги направите со вашите iOS уреди, трикови за iPad и iPhone кои прават разлика со другите платформи. Во оваа статија ќе ви покажеме трикови, за кои не сте знаеле.

Индекс

Трикови во различни апликации

Автоматски бирајте телефонска екстензија на iPhoneАвтоматски бирајте телефонска екстензија на iPhone

Ви овозможува опцијата за паузирање на телефонскиот број на iPhone информирајте го вашиот уред да паузира откако ќе повикате еден број и потоа бирајте друг број. Значи, да речеме дека повикувате пријател во компанијата „Х“, телефонскиот број на компанијата е 123456 и продолжувањето на вашиот пријател е 789. Со оваа опција, iPhone прво бира на 123456, ќе паузира додека не се одговори на повикот, а потоа автоматски ќе бира 789. За да ја користите оваа одлика, едноставно притиснете и задржете го buttonвездичката "*" откако ќе го внесете првиот број, па ќе се прикаже запирка. Сега додадете го вториот број за бирање по паузата.

Користете „Мапи на Google“ како бесплатен GPS (офлајн) Користете Google Maps како бесплатен GPS

Додека патувате во странство, можете да ги користите Google Maps како бесплатен GPS, без потреба од меѓународен план за податоци. Пред да отидете офлајн, прикажете ја областа каде што немате интернет, а потоа зумирајте ја мапата на областа што сакате да ја користите во апликацијата мапи и напишете „во ред мапи“ во полето за пребарување. Овие податоци ќе бидат достапни дури и кога немате поврзување со податоци.

Запрете го музичкиот плеер со тајмеротЗапрете го музичкиот плеер со тајмерот

Можете запрете ја репродукцијата на музика по одреден временски период. Ова е особено корисно ако сакате да спиете слушајќи музика, но не сакате да се разбудите за да ја запрете репродукцијата. Мора да отидете на часовникот, потоа изберете Тајмер и прилагодете го времетраењето. Изберете ја опцијата "Стоп за репродукција”Така што кога тајмерот ќе истече, репродукцијата ќе престане.

Користете совети

Јачината на сигналот е прикажана со бројЈачината на сигналот е прикажана со број

 • Маркар * 3001 # 12345 # * и потоа кликнете на копчето за повик.
 • Откако ќе го допрете копчето за повик, ќе го видите Тест за тестирање на уредот. Сега ќе имате негативен број што означува децибели (dBm) наместо лента за сигнал.

Затворете ја лентата за повеќе задачи Затворете ја лентата за повеќе задачи

Кога затворате апликации во лентата за повеќе задачи (откако ќе кликнете двапати на копчето Home), можете затворете до три апликации истовремено. Треба да користите само три прста за да ги затворите апликациите.

Фотографирајте и снимајте видеа со тоа со помош на слушалки Фотографирајте и снимајте видеа со тоа со помош на слушалки

Кликнете на копчето за јачина на звук + на далечинскиот управувач на вашите слушалки компатибилен со Apple во рамките на апликацијата за камера за снимање фотографија или снимање на видео, одличен совет за да направите најдобро селфи.

Повторно отворете ги неодамна затворените јазичиња во SafariПовторно отворете ги неодамна затворените јазичиња во Safari

На вашиот уред, кога држете го копчето + за да отворите нови јазичиња од Safari, добивате список на неодамна затворени јазичиња.

Пребарување во центарот на вниманиетоПребарување во центарот на вниманието

Кога пишувате пребарување во центарот на вниманието, можете отворете и пристапувајте до скоро какви било информации што е зачувано во телефонот, вашите контакти (може да се пребаруваат по име или број), апликации, пораки, настани во календарот, песни, видеа и многу повеќе (ако некој го најде она што го барате, уредот ќе изврши пребарување на Интернет). Може да се прилагоди на вашите потреби, одете на Поставки> Општо> Пребарување во центарот на вниманието. Можете директно да користите Spotlight Search кога треба да остварите повик, да испратите порака (наместо да одите на списокот со контакти), да пронајдете апликација што не е пронајдена меѓу стотици апликации или да лоцирате песна (можете да пребарувате по наслов, изведувач или албум), наместо да се движите низ сите плејлисти.

Исчистете ја последната цифра внесена во калкулаторотИсчистете ја последната цифра внесена во калкулаторот

Ако сакате да ја избришете последната цифра што ја внесовте во калкулаторот, едноставно лизнете го прстот на екранот на калкулаторот одлево надесно или обратно.

Научен калкулаторНаучен калкулатор

Завртете го уредот со калкулаторот на екранот и ќе стане научен калкулатор.

Друга функција за слушалки Слушалки од Apple

Со далечинскиот управувач на слушалките, можете да го контролирате плеерот додека слушате музика. Притиснете го копчето Репродукција / Пауза на вашите слушалки еднаш за пауза или репродукција, двапати за да отидете на следната песна или трипати за да вратите една песна.

Скролувајте до врвот со еден кликСкролувајте до врвот со еден клик

Кога гледате далеку по страницата, кликнете на горната лента на која било апликација и ова веднаш ќе ве врати на врвот.

Совети за поставки

Карактеристика за пристапностКарактеристика за пристапност

Кога детето сака да си игра со вашиот iPhone или iPad, можеби ќе треба да ја активирате одликата Водечки пристап. Оваа одлика ги задржува оние мали прсти ограничени на играјте само на назначени места и без да излезете од апликацијата.

Оди до Поставки> Општо> Пристапност> Водечки пристап и овозможете го, на овој начин можете да започнете да го конфигурирате.

Авионски режим за полнење на вашиот уред двојно побрзоАвионски режим за полнење на вашиот уред двојно побрзо

Ако го ставите телефонот режим на авион, ова ќе се полни двојно побрзо. Пробајте кога немате време за полнење, тоа е всушност заштеда на време.

Помош за копчиња Помош за копчиња

Ако имате скршено копче Home или имате проблем со допирање на екранот, овозможете ја оваа опција. Откако ќе го активирате од поставки за пристапност, на екранот ќе видите голема бела точка од која можете да користите различни функции на вашиот уред.

Трикови со тастатура

Кратенки Кратенки за тастатура

На кратенките за тастатура ви овозможуваат да користите постојани кратенки до комплицирани зборови што ги пишуваш многу. Мора да одите кај Поставки> Општо> Тастатура> Замена на текст. Добро е за следниве видови кратенки:

 • Тешки или долги зборови.
 • Чудни симболи како: ← →, ♥, итн.
 • Потписи по е-пошта.
 • Улици и места што често ги споменувате во пораки или е-пошта.
 • Зборовите честопати биле погрешно напишани.

Постојани големи буквиПостојани големи букви

Понекогаш е потребно да се напише фраза или кратенка само со големи букви. Ти би требало извршете брз двоен допир за промена на заклучувањето на капачињата трајно.

Променете ја тастатурата во режим на двоен екран (палец) Променете ја тастатурата во режим на двоен екран (палец)

На iPad, можете да пишувате поудобно од вклучете ја тастатурата во режим на двоен екран (палец). Она што ви треба е едноставно лизнете два прста преку тастатурата и тастатурата ќе се подели на два дела.

Како да ја напишете иконата за степенКако да ја напишете иконата за степен

Ако темата е поврзана со времето или хемијата, можеби ќе треба да ја користите иконата за степен. Притиснете и задржете го бројот нула неколку секунди, и иконата за оценка ќе се покаже погоре, а потоа изберете ја потребната.

Протресете за да го поништите напишаното Протресете за да го поништите напишаното

Кога пишувате порака на тастатурата, во одреден момент можеби ќе сакате отстрани ги сите зборови, за ова мора тресете го уредот и притиснете ВратиОва ќе ја избрише целата порака одеднаш.

Трикови со камера

AE / AF заклучување AE / AF заклучување

AE / AF заклучувањето е фокус и заклучување на експозицијата со камерата iPad или iPhone, корисно е кога сакате да фотографирате со осветлување или длабочина во тешки услови. „AE / AF Lock“ се појавува, кога екранот се држи неколку секунди. За да ја деактивирате оваа функција, кликнете на екранот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.