2600 апликации сега се компатибилни со новиот Apple TV

јаболко-ТВ-интерфејс

Кога помина едвај еден месец од официјалното претставување на новата четврта генерација на Apple TV, веќе има повеќе од 2600 апликации компатибилни со tvOS, новиот оперативен систем што ја објави четвртата генерација на Apple TV. Главната разлика помеѓу iOS и tvOS лежи во графичкиот интерфејс, бидејќи остатокот од програмирањето е точно ист како и со која било iOS апликација.

Од моментот на пишување, точниот број на апликации што се поддржани и достапни во App Store за четвртата генерација на Apple TV изнесува 2624. Повеќето апликации и игри се наоѓаат во категоријата игри и забава.

Apple-TV-компатибилни-апликации

На графиконот на горниот дел, можеме да видиме како бројот на апликации стигнуваат до продавницата за апликации на Apple TV расте со стапка од 500 секоја недела. За разлика од она што се случува во App Store за iOS, голем број апликации се достапни за 0,99 евра. Ако ги групираме и апликациите што имаат цена пониска од три евра во иста торба, ќе откриеме дека 85% од апликациите се во тој опсег на цени.

Исто така, за разлика од App Store за iOS, во продавницата за апликации за Apple TV Откривме дека 40% од апликациите и игрите се достапни со плаќање, спротивно на она што се случува во iOS, каде што огромното мнозинство апликации се достапни за бесплатно преземање, но со компани во апликациите, така што програмерите можат да добијат придобивки од нивниот развој.

Денес ни недостигаат некои игри како Modern Combat 5 или Real Racing 3 на Apple TV. Се чини неверојатно дека еден месец по лансирањето на овој уред, инвеститорот сè уште не се потрудил да ја направи играта компатибилна со tvOS, но само треба да почекаме и да веруваме дека порано или подоцна таа ќе се ажурира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Жозе dijo

  Па, ќе ми кажете како да ги барам, затоа што немам повеќе од 60 или така.

 2.   Хозе Антонио dijo

  Здраво, вчера ја прочитав оваа статија и кога се вратив дома проверив и не најдов толку многу апликации, имав четврта генерација на Apple TV една недела и живеам во Панама. Може ли да појасните зошто не гледам толку многу апликации на мојот Apple TV како оние што ги споменувате во статијата?

 3.   Себастијан dijo

  olолинс модерна борба 5 би било пеколно нешто ...

 4.   Хозе dijo

  А за iPad pro .. Колку има? Зошто повеќето игри или апликации што ги користам не се прилагодени, со квалитетот што го има и се троши ted

 5.   Шон_Гц dijo

  Добро утро, дали може да ми помогнете? Јас го имам Apple TV поврзан со етернет бидејќи повеќе верувам отколку со Wifi, проблемот е што macbook ми дава AirPlay, но од iPhone го добивам но НЕ! И друго, апликацијата Далечински, не работи за мене! Тестот го направив со отстранување на Ethernet и оставање на Wi-Fi и работи одлично, и Далечински и Airplay на iPhone, моето прашање е… Дали сме принудени да го поврземе преку WiFi за да го искористиме ApoleTv со iPhone? Затоа што ако е така, можете да ми кажете за што служи етернет-врската. Благодарам поздрав