5G mmWave на iPhone 13 конечно ќе пристигне во други земји

Концепт на iPhone 13

За само неколку недели ќе можеме да ги знаеме сите вести за iPhone 13На Датумот на презентацијата најверојатно ќе биде објавен во наредните недели и се шпекулира дека може да се одржи помеѓу првата и втората недела од септември. Се оддалечуваме од конкретната 2020 година во која презентацијата беше во октомври поради одложувања поради пандемијата. Според истекување од позната консултантска компанија која објавува анализи и предвидувања iPhone 13 ќе има некои големи хардверски промени, вклучително и проширување на технологијата 5G mmWave во други земји надвор од Соединетите држави, како што се Германија, Обединетото Кралство, Кина или Канада.

Земјите како Обединетото Кралство или Германија би можеле да добијат 5G mmWave на iPhone 13

Компанијата што го издала извештајот е TrendForce, познат по своето истражување за идните производи на Apple. Во својата најнова анализа тој шпекулираше за пристигнување на чип од 5nm многу побрзо од iPhone 12. Ова е А15 бионички чип, што ќе ја зголеми брзината на обработка на целиот интерфејс покрај зголемување на енергетската ефикасност. Оваа последна точка е интересна бидејќи ќе овозможи оптимизирање на животниот век на батериите и, според тоа, на самиот iPhone.

Друго од најважните прашања е можно проширување на технологијата 5G mmWave во други земји. Во моментов, iPhone 12 е компатибилен само со 5G mmWave во Соединетите држави. Сепак, во последната година некои земји инвестираа во овој вид технологија и би можеле да бидат подготвени да ја промовираат употребата на истата преку iPhone 13. Некои од овие земји би можеле да бидат Германија, Кина, Јапонија, Обединетото Кралство или Канада.

IPhone 13 камера во нов концепт
Поврзана статија:
Овој концепт покажува iPhone 13 со помал изрез и подобра камера

MmWave: не поминува низ wallsидови, но неговата брзина е поголема

Оваа претпоставка оди рака под рака со физичките податоци базирани на зголемување на давателите на антени на кои им е потребна оваа технологија што ќе ни овозможи да ги видиме намерите на Apple со iPhone 13. Конечно, и да ја разбереме важноста на 5G mmWave, потребно е да разбереме како функционира и какви импликации може да има за уредот како што се случува со iPhone 12

MmWave е групиран во фреквенции помеѓу 24 и 100 GHz, спектар каде што се постигнуваат брзина поголема од 10 Gbp / s. Овој спектар е помалку заситен, но има два недостатоци: тие не минуваат низ wallsидови и нивниот дофат е помал, покрај тоа им треба посебна антена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.